Աբխազիան մտադիր չէ Ռուսաստանին միանալու մասին հանրաքվե անցկացնել
Աբխազիայի վարչապետ Արթուր Միկվաբիան հայտարարել է, որ հանրապետությունը մտադիր չէ Ռուսաստանին միանալու մասին հանրաքվե անցկացնել, փոխանցում է lenta.ru-ն:
Կառավարության ղեկավարի խոսքերով՝ Սուխումը չի հետևի Հարավային Օսիայի օրինակին, որտեղ 2017 թվականին պետք է համապատասխան հանրաքվե անցկացվի: «Օսեթներ բաժանված ժողովուրդ են, մի մասն այժմ ապրում է Ռուսաստանում, մի մասը՝ Հարավային Օսիայում: Այդ պատճառով կա վերամիավորվելու ցանկություն»,- բացատրել է Միկվաբիան՝ ընդգծելով, որ Աբխազիայում իրավիճակն այլ է: «Մենք ցանկանում ենք անկախ պետություն լինել և միևնույն ժամանակ լինել մեծ Ռուսաստանի հուսալի և հավատարիմ դաշնակիցը», - ասել է նա:
Ապրիլի 11-ին Հարավային Օսիայի նախագահ Լեոնիդ Տիբիլովը հայտարարել է, որ պետության իշխանությունները չեն կասկածում առաջիկա հանրաքվեի ելքի վերաբերյալ:

Абхазия не намерена проводить референдум о присоединении к России
Премьер-министр Абхазии Артур Миквабия заявил, что республика не намерена проводить референдум о присоединении к России. Об этом в пятницу, 10 июня, сообщает lenta.ru.
По словам главы правительства, Сухум не последует примеру Южной Осетии, где соответствующий референдум должен пройти в 2017 году. "Осетины - разделенный народ, часть сейчас живет в России, часть - в Южной Осетии. Поэтому есть желание воссоединиться", - пояснил Миквабия.
Премьер-министр отметил, что ситуация у Абхазии другая. "Мы хотим быть независимым государством и при этом надежным и верным союзником великой России",- сказал он.
11 апреля президент Южной Осетии Леонид Тибилов заявил, что власти республики не сомневаются в исходе предстоящего референдума.