Ավստրալահայ համայնքի հավաքագրած գումարով Արցախի բանակի համար սարքավորումներ կգնվեն
Ավստրալիայում անցկացված Արցախի զորակցությանը նվիրված թելեթոնի ընթացքում հավաքագրվել է 112 հազար դոլար: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր ադմինիստրատոր Արին Մարգարյանը` ընդգծելով, որ բավական ակտիվ մասնակցություն է գրանցվել:
«Ընդհանուր առմամբ, ֆինանսական փոխանցումներն Ավստրալիայի հայ համայնքից էին: մեծ հպարտությամբ կարող եմ ասել, որ Ավստրալիայի հայերը ցուցաբերեցին առատաձեռնություն եւ բարություն Արցախի ժողովրդի համար: Մեր համայնքը ցուցադրեց, թե ինչպես կարող է լինել միասնական եւ ուժեղ` օգնելու մեր Արցախի քաջ ժողովրդին: Շատ ուրախ ենք նվիրատվությունների այսպիսի արդյունքների համար: Ինչպես երգի բառերն են` «Արցախն է մեզ կանչում, օգնության հասեք», կարծում եմ այս համայնքը կարող է հպարտ լինել իր ակտիվությամբ, ֆինանսական օգնությամբ»,-ասաց Արին Մարգարյանը:
Նա ընդգծեց, որ կարևոր չէ, թե ով որքան գումար է նվիրաբերել, քանի որ բոլորը` երիտասարդներից մինչև տարեցներ,միացել են Արցախին օգնելու գործում: Ստացվել են նվիրատվություններ ավստրալական 1Օ դոլարից մինչև 1Օ ՕՕՕ դոլար:
«Մեծամասնությունն, իհարկե, հայերն են նվիրատվություն կատարել, բայց նվիրատվություններ են ստացվել հույներից եւ ասորիներից: Նրանք են, ովքեր տեղյակ են մեր այսօրվա խնդիրներից»,- հավելեց Արին Մարգարյանը:
Հանգանակված գումարն ամբողջությամբ տրամադրվելու է «ԼՂՀ անկախության, անվտանգության եւ խաղաղության հիմնադրամ»- ին: Գումարների օգտագործման նպատակի վերաբերյալ կա համաձայնություն Արցախի հետ: Արդեն իսկ հստակ է առաջին ծրագի րը` բանակի համար անհրաժեշտ սարքավորումներ գնելն է:
Արցախի զորակցությանը նվիրված թելեթոնն անցկացվել է հուլիսի 18-ին: Այն անցկացվել է Ավստրալիայում ԼՂՀ մշտական ներկ այացուցիչ Քայլար Միքայելյանի հովանավորությամբ եւ կազմակերպվել էր ՀՅԴ Ավստրալիայի «Դրո» կոմիտեի եւ նրա ուղեկից միությունների, Ավստրալիայի Հայ Դատի Հանձնախմբի եւ «Արմենիա մեդիա» մամուլի և տեղեկատվական ընկերակցության կողմից:

Armenian National Committee Executive Administrator Arin Margaryan informed that 112 thousand USD was raised during a fundraiser telethon in Australia in support of Nagorno-Karabakh Republic, Artsakh Press reports.
"The financial transactions were overall from the Armenian community of Australia. I can say with great pride that Armenians of Australia demonstrated generosity and kindness for the people of Nagorno Karabakh. Our community showed how united and strong it can be for helping the courageous people of Nagorno Karabakh. We are very happy for such results of the donations.
Just like the lyrics of the song – "Artsakh is calling us, reach out", I think this community can be proud by its activeness and financial aid", Arin Margaryan saiid.
The latter also noted that the majority who donated were of course Armenians, but donations were also received from Greeks and Assyrians.
The telethon was held on July 18. It was held under the sponsorship of Kaylar Mikayelyan, Permanent Representative of NKR in Australia and was organized by "Dro"  Committee of ARF Australia and its associate unions, Armenian National Committee of Armenia and "Armenia Media" Press and Information Association.