Մալխաս Ամոյանը՝ ըմբշամարտի Եվրոպայի պատանեկան առաջնության չեմպիոն
Շվեդիայի մայրաքաղաք Ստոկհոլմում շարունակվում է ըմբշամարտի Եվրոպայի պատանեկան առաջնությունը, հաղորդում է Armnoc.am-ը:
Հուլիսի 23-ին մրցագորգ էին դուրս եկել հունահռոմեական ոճի ըմբիշները:
69 կգ քաշային կարգի եզրափակիչը հայկական էր: Ոսկե մեդալը վիճարկեցին Մալխաս Ամոյանը և Ալբերտ Եղիկյանը: Արդյունքում՝ 9:0 հաշվով Եվրոպայի չեմպիոն դարձավ Մալխաս Ամոյանը:
Մինչ եզրափակիչ փուլ հասնելն Ամոյանը հաղթանակ էր տարել գերմանացի, ռուս, թուրք և ադրբեջանցի մարզիկների նկատմամբ՝ ոչ մի միավոր չտալով մրցակիցներին (30:0):
Հայաստանի հավաքականի անդամ` Սամվել Գրիգորյանը (50 կգ) եզրափակչում 0:9 հաշվով պարտվեց վրացի ըմբիշին և դարձավ մրցաշարի արծաթե մեդալակիր, իսկ Արթուր Գալստյանը նույն քաշային կարգում բրոնզե մեդալ նվաճեց:
Ըմշամարտի համաշխարհային միությունը թույլ է տալիս պատանեկան առաջնություններում` յուրաքանչյուր քաշային կարգում, ներկայացնել նույն երկրի 2-ական մարզիկ` այս կերպ խթանելով մարզաձևի զարգացումն ու տարածումը:
Հուլիսի 24-ին մրցագորգ են դուրս գալու 46 կգ, 54 կգ, 63 կգ, 76 կգ և 100 կգ քաշային կարգ ունեցող ըմբիշները:

Малхас Амоян – победитель юношеского чемпионата Европы по борьбе
Финал весовой категории 69 кг стал армянским. За золотую медаль боролись Малхас Амоян и Альберт Егикян. Победив со счетом 9:0, чемпионом Европы стал Малхас Амоян, сообщает пресс-служба НОК Армении.
До выхода в финал Амоян одержал победу над немецким, российским, турецким и азербайджанским спортсменами, не уступив соперникам ни одного очка (30:0).
Член сборной Армении Самвел Григорян (50 кг) в финале уступил грузинскому борцу со счетом 0:9 и стал серебряным медалистом турнира, а Артур Галстян в той же весовой категории завоевал бронзовую медаль.
Всемирный союз борьбы позволяет на юношеских чемпионатах в каждой весовой категории представлять по 2 спортсмена из каждой страны, таким образом содействуя развитию и распространению данного вида спорта.
24-го июля на ковер выйдут борцы, выступающие в весовых категориях 46 кг, 54 кг, 63 кг, 76 кг и 100 кг.