Ռուսաստանին կզրկեն Օլիմպիադա 2016-ի մասնակցությունից. ԶԼՄ-ներ
Բրիտանական The Mail on Sunday թերթը հայտնում է, որ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն (ՄՕԿ) որոշել է Ռուսաստանի հավաքականին թույլ չտալ մասնակցել Բրազիլիայում օգոստոսի 5-ին մեկնարկող Օլիմպիադա 2016-ին:
Հուլիսի 24-ին շվեյցարական Լոզանում տեղի կունենա ՄՕԿ գործադիր կոմիտեի նիստը, որի ժամանակ այդ մասին պաշտոնապես  կհայտարարվի:
Հետաքննության արդյունքում Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալությունը ՄՕԿ-ին խորհուրդ է տվել հեռացնել Ռուսաստանի թիմին օլիմպիական խաղերից:  Հրատարակությունը, հղում կատարելով ՄՕԿ-ում իր աղբյուրին, գրել է, որ Ռուսաստանը ներկայացնող բոլոր 387 մարզիկներն էլ կհեռացվեն Խաղերից, որպեսզի Մոսկվան հասկանա, որ արգելված միջոցների օգտագործումը հարված է ողջ սպորտին:
«Սա, փաստորեն, նշանակում է վտարում Ռիոյից: Բայց Թոմաս Բախը (ՄՕԿ նախագահ) դեռ ցանկանում է, որ քննարկվի առանձին մարզիկների մասնակցության հարցը»,- մանրամասնել է պարբերականը:
Ըստ անանուն աղբյուրի` ՄՕԿ որոշ անդամներ ցանկանում են Ռուսաստանին զրկել նաև 2018 թ Հարավային Կորեայում կայանալիք ձմեռային Օլիմպիական խաղերի մասնակցությունից:

СМИ: сборную России отстранят от Олимпиады-2016
Журналисты британской газеты The Mail on Sunday (воскресное приложение Daily Mail) узнали о решении Международного олимпийского комитета (МОК) отстранить всю российскую сборную от Олимпиады-2016, которая стартует 5 августа в Бразилии.Об этом сообщает Риа Новости.
В воскресенье в швейцарской Лозанне состоится заседание исполкома МОК, на котором будет официально объявлено решение о судьбе российской сборной. По итогам расследования Всемирное антидопинговое агентство рекомендовало МОК отстранить сборную России от Игр в Рио.
Газета, ссылаясь на собственный источник в МОК, пишет, что все 387 российских спортсменов будут отстранены от Игр, чтобы "показать Москве, что допинг является атакой на весь спорт". "Это фактически означает изгнание из Рио. Но Томас Бах (президент МОК) также хочет, чтобы был рассмотрен вопрос о правах отдельных спортсменов", - уточняет издание.
По заявлению неназванного источника, ключевые фигуры МОК также выступают за отстранение России от зимней Олимпиады 2018 года в Южной Корее.