Մարդու իրավունքների պաշտպանը հանդես է եկել հայտարարությամբ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարություն է տարածել, որում մասնավորապես ասվում է.
1.Հուլիսի 17-ի վաղ առավոտից Երևանում ծավալվող իրադարձությունները ուղեկցվում են մարդու հիմնարար իրավունքների լուրջ խախտումներով: Ոստիկանության ՊՊԾ գնդի վրա զինված հարձակման հետևանքով սպանվեց Ոստիկանության ծառայող և եղան վիրավորներ:
2.Զինված հարձակմանը հաջորդեց ատելության խոսքի և բռնության քարոզչության աննախադեպ բռնկում:
3.Տեղի ունեցան ինչպես խաղաղ, այնպես էլ բռնությամբ ուղեկցվող հավաքներ, որոնց ընթացքում Ոստիկանության կողմից թույլ տրվեցին խաղաղ հավաքների ազատության և անձնական ազատության իրավունքների խախտումներ, եղան նաև հրապարակումներ խոշտանգման և վատ վերաբերմունքի վերաբերյալ:
4.Ատելության խոսքի և բռնության քարոզչության, ինչպես նաև Ոստիկանության թույլ տված խախտումների հետևանքով հասարակությունում ստեղծվեց լարվածության մթնոլորտ: Դա իր հերթին նպաստեց հավաքների ընթացքում բռնության դեպքերի ավելացմանը և մյուս կողմից՝ Ոստիկանության կողմից թույլ տրվող նոր խախտումների:
5.Լարվածության շիկացմանն ավելի նպաստեց Ոստիկանության ՊՊԾ գնդում գտնվող զինված խմբի անդամների կողմից վերջին օրերին մարդու իրավունքների տեսնակյունից վտանգավոր վարքագծի դրսևորումը (մեքենաների հրկիզումը, ուղիղ եթերում բռնության ակնհայտ կոչերը, հրազենի ցուցադրումը, անկանոն կրակոցները և այլն): Նշվածն անմիջական սպառնալիք է ստեղծում ՊՊԾ գնդին հարակից տարածքի բնակիչների, հատկապես խոցելի խմբերի` երեխաների, տարեցների իրավունքների համար: Այս մասին են վկայում նաև հենց բնակիչների հրապարակային մտահոգությունները:
6.Ցավոք, հուլիսի 27-ին տեղի ունեցած փոխհրաձգության հետևանքով եղան վիրավորներ ինչպես ՊՊԾ գնդում գտնվող խմբի, այնպես էլ իրավապահ մարմինների կողմից:
7.Նույն օրը տեղեկություն տարածվեց այն մասին, որ զինված խմբի անդամներին բժշկական օգնություն ցույց տալու համար ՊՊԾ գնդի տարածք մուտք գործած բժշկական անձնակազմը խմբի կողմից պահվել է՝ որպես պատանդ: Այս փաստը հատկապես անթույլատրելի է՝ հաշվի առնելով բժիշկների մարդասիրական բարձր առաքելությունը: Մտահոգիչ է նաև այն, որ խմբի անդամների կողմից, ըստ հրապարակված տվյալների, խոչընդոտվում է պատշաճ բուժօգնության ցուցաբերումը խմբի վիրավոր անդամներին:
8.Նույն օրը տեղեկություններ տարածվեցին նաև այն մասին, որ խմբի որոշ անդամներ ՊՊԾ գնդի տարածքում պահվում են իրենց կամքին հակառակ և հնարավորություն չունեն առանց իրենց կյանքը վտանգելու լքել գնդի տարածքը:
9.Այս ամենը հանգեցրեց հասարակությունում անհանդուրժողականության շարունակական խորացմանը: Խիստ մտահոգիչ է այն, որ հասարակության առանձին խմբերի կողմից հրապարակայնորեն ակնհայտ խրախուսվում են ատելությունն ու բռնության կոչերը և նույնիսկ իրավունքից դուրս գործելը: Ակնհայտորեն անտեսվում է հասարակության այն հատվածի մասնավոր և ընտանեկան կյանքը, ում դեմ ուղղված է ատելությունը: Միջազգային բոլոր պահանջների տեսանկյունից անթույլատրելի այս վիճակին ավելանում է նաև այն, որ արդեն առաջ են գալիս տագնապի մթնոլորտ առաջացնող երևույթներ (օրինակ՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում և հեռուստաընկերություններից մեկում ռումբերի առկայության վերաբերյալ ահազանգերը):
10.Այսպիսի վիճակը խաթարում է պետական իրավասու ինստիտուտների կողմից մարդու իրավունքների խախտումները կանխարգելելու, ինչպես նաև խախտումների դեպքերին պատշաճ արձագանքելու ուղղությամբ արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկելը և առաջացնում նրանց նկատմամբ վստահության խնդիր: Դրանով պայմանավորված՝ լրջորեն վտանգվում է Հայաստանում մարդու իրավունքների երաշխավորման ողջ համակարգը՝ բացասական ազդեցություն թողնելով իրավունքի գերակայության վրա:
11.Ուստի, անհրաժեշտ է, որպեսզի պետության համապատասխան մարմինները և հանրային գործիչները ակտիվացնեն ջանքերը՝ ուղղված իրավունքների բոլոր տեսակի խախտումների վերացմանն ու դրանց հետագա կանխարգելմանը: Անհրաժեշտ է ապահովել հասարակությունում հանդուրժողականության մթնոլորտի վերականգնում և վերջապես՝ ստեղծված իրավիճակի խաղաղ ու անվնաս հանգուցալուծում:

Омбудсмен Армении выступил с заявлением
Омбудсмен Армении Арман Татоян сделал заявление по поводу ситуации, создавшейся после захвата территории полка ППС вооруженной группой "Сасна црер". Как передает "Арменпресс", в заявлении говорится:
"1. События, разворачивающиеся с раннего утра 17-го июля в Ереване, сопровождаются серьезными нарушениями основных прав человека. Вследствие захвата территории полка ППС вооруженной группой погиб полицейский, были раненые.
2. За вооруженным нападением последовал небывалый всплеск пропаганды ненависти и насилия.
3. Состоялись как мирные, так и сопровождающиеся насилием митинги, в ходе которых полиция Армении допустила нарушения свободы собраний, а также нарушения основных прав и свобод человека; были также публикации о пытках и плохом обращении.
4. Пропаганда ненависти и насилия, а также нарушения, допущенные полицией Армении, создали в обществе напряженную атмосферу. Это, в свою очередь, способствовало росту насилия в ходе митингов и росту нарушений, допускаемых полицией.
5. Росту напряжения способствовало также проявление опасного поведения с точки зрения прав человека со стороны членов вооруженной группы на территории захваченного полка ППС (сожжение машин, призывы к насилию в прямом эфире, демонстрация оружия, беспорядочная стрельба и пр.). Указанное создает непосредственную угрозу жителям окрестных домов, особенно, для групп риска – детей, стариков. Об этом свидетельствует публичная озабоченность, высказанная самими жителями.
6. К сожалению, во время перестрелки 27-го июля были раненые – как со стороны вооруженной группы, так и со стороны правоохранителей.
7. В тот же день была распространена информация о том, что вооруженная группа удержала на территории захваченного полка ППС медиков, прибывших для оказания им медпомощи. Это неприемлемый факт, с учетом гуманитарной миссии врачей. Тревожит и то, что члены вооруженной группы препятствуют оказанию должной медпомощи раненным членам своей группы, находящимся на территории захваченного полка ППС.
8. В тот же день были распространены сведения о том, что якобы некоторые члены вооруженной группы удерживаются на территории захваченного полка ППС против своей воли, и не могут ее покинуть, не подвергая опасности свои жизни.
9. Все это привело к углублению в обществе нетерпимости. Тревожит и то, что некоторые группы общества публично одобряют призывы к ненависти и насилию и даже противоправные действия. Есть явное пренебрежение частной и семейной жизнью противоположного сегмента общества, на который и направлена ненависть. К этому прибавляются другие явления, усугубляющие атмосферу тревоги (например, ложные сигналы об установке бомб в а/п "Звартноц" и в одной из телекомпаний).
10. Такая ситуация нарушает возможность профилактики нарушений прав человека со стороны правомочных государственных институтов, а также возможность должным образом прореагировать на указанные нарушения, что вызывает вопрос доверия к ним. Этим ставится под угрозу вся система гарантий соблюдения прав человека в Армении, отрицательно сказываясь на принципе верховенства права.
11. Следовательно, необходимо, чтобы соответствующие государственные органы и общественные деятели активнее прилагали усилия, направленные на исключение всех видов нарушений права, а также на профилактику дальнейших нарушений. Необходимо обеспечить восстановление атмосферы терпимости в обществе и – наконец, разрешение создавшейся ситуации мирным и безопасным путем".