ԼՂՀ-ում համաներում կհայտարարվի
Օգոստոսի 24-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը խորհրդարանի փոխնախագահի, մշտական հանձնաժողովների ղեկավարների և աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ հրավիրել է աշխատանքային խորհրհրդակցություն:
Քննարկման նյութն Արցախի Հանրապետության նախագահի առաջարկն էր՝ ԼՂՀ հռչակման 25–րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին:
Սահմանադրության և Ազգային ժողովի Կանոնակարգի համաձայն, նշված առաջարկությունը խորհրդարան է ներկայացվում ԱԺ համապատասխան որոշման նախագծի տեսքով, որը պետք է հավանության արժանանա ԱԺ լիագումար նիստում:
Նախօրեին ներկայացված որոշման նախագիծը պատգամավորները քննարկել են ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում և անհրաժեշտ պարզաբանումներ ստացել ԼՂՀ Նախագահի ներկայացուցիչ Արայիկ Լազարյանից:
Ամփոփելով հանդիպման արդյունքները՝ խորհրդարանի նախագահը հայտարարել է, որ օգոստոսի 25-ին ժամը 11:00-ին հրավիրվում է արտահերթ նստաշրջան՝ հանրապետության նախագահի առաջարկած օրակարգով:

Спикер НС НКР созывает внеочередную сессию
Председатель Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян созвал сегодня рабочее совещание, в котором приняли участие вице-спикер парламента, главы Постоянных комиссий НС НКР, а также ответственные лица аппарата парламента.
Как передает Panorama.am со ссылкой на пресс-службу НС НКР, предметом обсуждения рабочего совещания стало предложение президента республики Бако Саакяна относительно объявления амнистии в связи с 25-летием провозглашения Нагорно-Карабахской Республики.
В соответствии с Конституцией и Регламентом НС НКР, указанное предложение представляется на рассмотрение парламента в виде проекта соответствующего решения НС НКР, который должен быть одобрен в ходе пленарного заседания НС республики.
Накануне проект данного решения был обсужден депутатами в Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС НКР, необходимые разъяснения по документу представил Араик Лазарян – представитель президента НКР.
Подводя итоги совещания, спикер парламента НКР заявил, что 25 августа в 11:00 созывается внеочередная сессия с предложенной президентом НКР повесткой.