Գերմանիայում լրագրողները դատական հայց են ներկայացրել պատգամավորների դեմ 70 հազար եվրոյի գրիչ գնելու համար
Գերմանացի լրագրողները դիմել են դատարան՝ պահանջելով նշել այն պատգամավորների անունները, ովքեր մոտ 70 հազար եվրո ընդհանուր արժեքով բացառիկ գրիչներ և գրենական պիտույքներ են պատվիրել, հայտնում է Berliner Zeitung թերթը:
Այս խնդրի շուրջ ԶԼՄ-ներում «Montblanc գործ» անվանումը ստացած սկանդալը ծագել է դեռ 2009 թվականին, սակայն միայն այժմ է գործը հասել դատարան: Գերմանական խորհրդարանի 116 պատգամավորներ լյուքս դասի գրենական պիտույքներ են պատվիրել 68,8 հազար եվրո ընդհանուր արժողությամբ: Այդ գումարը դուրս է գրվել հարկատուների հաշվին ձևավորվող բյուջեից:

Немецкие журналисты подали в суд на депутатов за покупку ручек на 70 тысяч евро
Немецкие журналисты обратились в суд с требованием назвать имена депутатов, заказавших эксклюзивные ручки и канцтовары на сумму почти 70 тысяч евро за счет налогоплательщиков, сообщает lenta.ru со ссылкой на газету Berliner Zeitung.
Скандал, получивший в прессе название "Дело Montblanc", начался еще в 2009 году, однако до суда дошел только сейчас. 116 депутатов бундестага заказали канцтовары люксовой марки на общую сумму в 68,8 тысячи евро. Речь идет в том числе о серебряных карандашах и позолоченных хрустальных чернильницах. Средства на закупки были выделены из бюджета, сформированного за счет налогов.