Մերկելն Էստոնիայի «էլեկտրոնային քաղաքացիություն» է ստացել
Էստոնիայի վարչապետը Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին հանձնել է Էստոնիայի «էլեկտրոնային ռեզիդենտի» քարտ, տեղեկացնում է Էստոնիայի կառավարության մամուլի ծառայությունը: «Վարչապետ Տաավի Ռիյվասն էլեկտրոնային քաղաքացիության քարտ է հանձնել կանցլեր Մերկելին: Նա դարձել է Էստոնիայի 11867-րդ էլեկտրոնային քաղաքացին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Էստոնիայի խորհրդարանը 2014 թվականի հոկտեմբերին ուղղումներ է մտցրել ինքնությունը հավաստող փաստաթղթերի մասին օրենքում՝ հաստատելով «Է-ռեզիդենտ» հասկացությունը: Օրենսդիրների մտահղացմամբ՝ սույն կարգավիճակը կտրվի օտարերկրացի քաղաքացիներին, որոնք կստանան ինքնության թվային հավաստագիր՝ նախատեսված միայն էլեկտրոնային միջավայրում օգտագործման համար: Օրինակ՝ այն կարելի է օգտագործել պետական առցանց-ծառայություններից օգտվելիս, ֆիրմաներ գրանցելիս իրավազորման համար կամ առանց երկրում ֆիզիկական ներկայության թվային ստորագրության համար:

Канцлер Германии Меркель получила "электронное гражданство" Эстонии
Премьер-министр Эстонии Таави Рыйвас вручил канцлеру Германии Ангеле Меркель карту "электронного резидента" Эстонии, сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу правительства республики.
"Премьер-министр Таави Рыйвас вручил карту электронного гражданства канцлеру Меркель. Она стала 11867-м электронным гражданином Эстонии", - говорится в сообщении.
Парламент Эстонии в октябре 2014 года принял поправки к закону о документах, удостоверяющих личность, утвердив понятие "э-резидент". По замыслу законодателей, данный статус привлечет иностранных граждан, которые получат цифровое удостоверение личности - документ, предназначенный для использования только в электронной среде. Например, его можно использовать для авторизации при пользовании государственными онлайн-сервисами, регистрации фирм или для цифровой подписи без физического присутствия в стране.