Դատարանի ծանուցում Twitter սոցցանցի միջոցով
Քուվեյթաբնակ հոգևորական Հադջաժ բեն Ֆահդ ալ-Աջմին դարձել է առաջին մարդն աշխարհում, ում դատարան են հրավիրել Twitter սոցիալական կայքի միջոցով, փոխանցում է utro.ru -ն:
Կալիֆորնիայի դաշնային դատավոր Լորել Բիլերը քննում է ալ-Աջմիի գործը, ով մեղադրվում է Մերձավոր Արևելքում գործող ահաբեկիչներին ֆինանսավորելու մեջ: Խմբային մեղադրանք ներկայացրել են քրիստոնյա ասորիները՝ Իրաքում ու Սիրիայում կատարված ահաբեկչություններից տուժածները: Նրանք ալ-Աջմիից պահանջում են վնասների փոխհատուցում:
Բիլերը, չկարողանալով մեղադրյալին կանչել հեռախոսային զանգով կամ հեռագրով, դա անում է Twitter սոցիալական կայքով՝  նկատելով, որ վերջինս ակտիվ է այդ հարթակում:
Դատավորն իր արտասովոր այդ քայլով հղվում է երկու նմանատիպ նախադեպերի վրա. մեկը, երբ 2014թ. Նյու- Յորքի դաշնային դատարանը Թուրքիայի քաղաքացուն դատարան ներկայանալու ծանուցում է ուղարկում Facebook, LinkedIn ցանցերի միջոցով, և 2013թ., երբ կրկին Facebook-ով Վիրջինիայի դատարան հրավիրվում են  Հնդկաստանի հինգ քաղաքացիներ:

Свидетеля вызвали в суд через Twitter
Религиозный деятель Хаджжаж бен Фахд аль-Аджми из Кувейта стал первым человеком в мире, которого вызвали в суд США через Twitter, передает utro.ru.
Федеральный судья Калифорнии Лорель Билер рассматривает дело аль-Аджми по обвинении его в финансировании террористов на Ближнем Востоке. Коллективный иск в американский суд подали христиане-ассирийцы, ставшие жертвами террористов в Ираке и Сирии. Они требуют от аль-Аджми компенсацию за причиненный им ущерб.
Билер не могла вызвать его в суд с помощью повестки или по телефону, но обнаружила, что подозреваемый активно использует Twitter, и отправила аль-Аджми повестку в суд соответствующим твитом.
Судья Билер сослалась на два прецедента. В 2014 г. федеральный суд Нью-Йорка отправил повестку гражданину Турции через Facebook, LinkedIn и по электронной почте, в 2013-м через Facebook и электронную почту были вызваны в суд Вирджинии пять граждан Индии.