Նախագահն ընդունել է ՏՏ ոլորտում ՀՀ նախագահի 2016թ. կրթական պարգևներին արժանացած ուսանողներին և աշակերտներին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) ոլորտում ՀՀ Նախագահի 2016թ. կրթական պարգևներին արժանացած ուսանողներին և աշակերտներին: Նախագահի նստավայրում տեղի ունեցած պարգևատրման հանդիսավոր արարողության ժամանակ Սերժ Սարգսյանը մրցանակակիրներին հանձնել է տարբեր անվանակարգերում նրանց շնորհված պարգևները. յուրաքանչյուր անվանակարգի համար վկայագրի հետ միասին երիտասարդները ստացել են հուշախորհրդանիշ և դրամական պարգև:
Այս տարի ՀՀ Նախագահի ամենամյա կրթական պարգևին արժանացել են 28 ուսանող և 15 աշակերտ 5 բուհից և 8 ավագ դպրոցից: Մինչ այսօր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում տարբեր անվանակարգերում ՀՀ Նախագահի կրթական պարգևին արժանացել են 409 ուսանող և աշակերտ:
Պարգևատրման արարողության ժամանակ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած և Նախագահի 2016թ. կրթական պարգևներին արժանացած ուսանողներին և աշակերտներին, մաղթել հաջողություններ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը ՏՏ ոլորտում ՀՀ Նախագահի կրթական պարգևների հանձնման արարողության ժամանակ
Սիրելի՛ ուսանողներ, աշակերտներ,
Ուզում եմ մեկ անգամ ևս շնորհավորել ձեզ Նախագահի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության կրթական պարգևներին արժանանալու կապակցությամբ: Նախագահի հաճելի պարտականություններից մեկը պարգևներ հանձնելն է, բայց այս պարագայում՝ ինձ համար սա կրկնակի հաճույք է, որովհետև նախ պարգևների են արժանանում երիտասարդ մարդիկ, ովքեր վաղը կերտելու են Հայաստանը, ապա նաև՝ սա այն ոլորտն է, որը Հայաստանի համար շատ կարևոր ու հեռանկարային է: Ես ուրախ եմ ոչ միայն ձեզ համար: Ուրախ եմ ձեր ուսուցիչների, ձեր դասախոսների, ձեր հարազատների, մեր ողջ հասարակության համար, որովհետև սա ինչ-որ տեղ ընդգծում է, որ մենք ճիշտ ճանապարհով ենք առաջ շարժվում: Վաղվա Հայաստանը պետք է լինի ավելի կրթված, ժամանակի հետ համընթաց քայլող և բանիմաց ու ստեղծագործ քաղաքացիների ձեռքում: Վաղվա Հայաստանը պետք է լինի զարգացած տեղեկատվական աշխարհի տիրույթում: Մենք այլ ճանապարհ չունենք: Այս ճանապարհը փորձված ճանապարհ է: Հազարամյակների ընթացքում մեր ժողովուրդը մշտապես տեսել, ընկալել և ընդունել է առաջավորը, տեղայնացրել ու նաև սրա շնորհիվ է, որ կարողացել է հարատևել, և մենք պետք է այս ճանապարհը շարունակենք:
Սիրելի՛ երիտասարդներ,
Ձեր հաջողությունները մեզ լավատեսություն և ուրախություն են պարգևում: Եղե՛ք ավելի նախաձեռնող, շատ համարձակ ձեր նախաձեռնություններում և համառ՝ կրթության մեջ: 21-րդ դարը շատ արագ է զարգանում: Մենք այսօր ապրում ենք արագ զարգացող աշխարհում: Մենք ձեր տարիքում չգիտեինք, թե ինչպիսի՞ մասնագիտություններ են լինելու զարգացած տեխնոլոգիաների, համացանցի դարաշրջանում: Նույնն էլ լինելու է 20-30 տարի հետո: Դրան պետք է պատրաստ լինել, և վստահ եմ, որ դուք պատրաստ եք լինելու:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ և շնորհակալություն եմ հայտնում ձեր ծառայության համար, իսկ սա ծառայություն է: Հաստատ իմացեք՝ լավ սովորելը, հաջողություն ունենալը ծառայություն է երկրին: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այս մրցանակաբաշխության կազմակերպիչներին: Շատ շնորհակալ եմ: Իհարկե, նաև շնորհակալություն եմ հայտնում մրցութային հանձնաժողովին:

Президент Армении: "Хорошая учеба, успешность - это служба стране"
Президент Серж Саргсян сегодня принял студентов и школьников, удостоенных образовательных наград президента РА за 2016 год в области информационных технологий (ИТ). Во время торжественной церемонии награждения, состоявшейся в резиденции главы государства, Серж Саргсян вручил лауреатам присужденные им награды в разных номинациях: вместе со свидетельством о победе в той или иной номинации молодым людям были вручены памятные символы и денежные призы, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В нынешнем году ежегодной образовательной премии президента РА удостоились 28 студентов и 15 школьников из 5 вузов и 8 старших школ. До сегодняшнего дня образовательных премий президента РА в сфере информационных технологий в разных номинациях удостоились 409 студентов и учащихся.
Во время церемонии награждения президент Серж Саргсян поздравил студентов и учащихся, продемонстрировавших высокую успеваемость и удостоившихся образовательной премии президента за 2016 год, пожелал успехов.
"Дорогие студенты, учащиеся,
Хочу еще раз поздравить вас в связи с награждением образовательными премиями президента Республики Армения в области информационных технологий. Одна из приятных обязанностей президента – вручение наград, но в данном случае для меня это вдвойне приятно, поскольку, во-первых, премий удостаиваются молодые люди, которые завтра будут строить Армению, а также это сфера, очень важная и перспективная для Армении.
Я рад не только за вас. Рад за ваших учителей, преподавателей, родных, за все наше общество, потому что это в какой-то мере подчеркивает, что мы движемся вперед верной дорогой. Завтрашняя Армения должна быть в руках более образованных, шагающих в ногу со временем, знающих и творческих граждан. Завтрашняя Армения должна быть в пространстве развитого информационного мира. Иного пути у нас нет. Этот путь испытан. В течение тысячелетий наш народ постоянно видел, воспринимал и принимал прогрессивное, брал на вооружение и благодаря также этому сумел существовать. И мы должны продолжать этот путь.
Дорогая молодежь,
Ваши успехи дарят нам оптимизм и радость. Будьте более инициативными, очень смелыми в своих начинаниях и упорными в учебе. XXI век развивается очень быстро, мы сегодня живем в стремительно развивающемся мире. В вашем возрасте мы не знали, какие специальности будут в эпоху развитых технологий, Интернета. То же будет и через 20-30 лет. К этому надо быть готовыми, и я уверен, что вы будете готовы.
Еще раз поздравляю и выражаю благодарность за вашу службу, а это служба. Твердо знайте: хорошая учеба, успешность - это служба стране. Хочу выразить благодарность организаторам этого конкурса. Весьма благодарен. Конечно, выражаю благодарность и конкурсной комиссии".