«Ավրորա» նախաձեռնությունը 20 հազար դոլարի դրամաշնորհ է տրամադրել Մատենադարանին
«Ավրորա» նախաձեռնությունը Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտին 20 հազար դոլարի դրամաշնորհը որոշել է տրամադրել հոկտեմբերի 8-ին` Սուրբ Թարգմանչաց տոնին՝ միանալով Հայաստանի մշակութային արժեքներն օտարերկրացիներին լավագույնս ներկայացնելու ջանքերին, հայտում էauroraprize.com-ը:
Դրամաշնորհի միջոցով ֆինանսավորվելու է Մատենադարանի տասը գիդ-էքսկուրսավարների դասընթացը Գերմանիայում: Դասընթացի շրջանակում նրանք կայցելեն թանգարաններ և մշակութային կենտրոններ՝ ծանոթանալու թանգարանային կառավարման և ներկայացման նորագույն սկզբունքներին, ինչպես նաև զարգացնելու օտար լեզուներով աշխատող գիդ-էքսկուրսավարների անհրաժեշտ հմտությունները:
«Մատենադարանը, լինելով գիտական կառույց, կարևորում է տեղեկատվության մատուցման որակը և ճշգրտությունը: Մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում գիդերի մասնագիտական պատրաստվածությանը: Այս համագործակցությունը մեզ համար չափազանց կարեւոր է, և մենք ուրախ ենք, որ այն աստիճանաբար ստանում է ռազմավարական բնույթ»,- նշել է թանգարանային կառավարման գծով Մատենադարանի տնօրենի խորհրդական Արա Խզմալյանը։
Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտը՝ Մատենադարանը, որպես գիտական և մշակութային կենտրոն ունի օտարերկրյա զբոսաշրջիկների ամենամեծ հոսքը։
«Դրամաշնորհի տրամադրման որոշումը Սուրբ Թարգմանչաց տոնին կայացնելն ավելին, քան խորհրդանշական է: Այս դրամաշնորհով մենք հպարտությամբ շարունակում ենք 5-րդ դարի թարգմանիչների ավանդույթները` ամրապնդելով հայերի և Հայաստանի տեղը համաշխարհային մշակույթի մեջ:  Հայաստանի մշակութային ժառանգությունը լավագույնս ներկայացնելը որակավորված գիդ-էքսկուրսավարների միջոցով շատ կարևոր է, և այն համընկնում է մեր նախաձեռնության որդեգրած սկզբունքների հետ», - ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը և Մատենադարանն առաջին անգամը չէ, որ համագործակցում են: Հիշողության պահպանման «Armenian Memory Act» նախագծի շրջանակում 2015 թվականին ինստիտուտը, ստանալով 25 հազար դոլարի դրամաշնորհ, ձեռք է բերել ձեռագրերի թվայնացման հատուկ սարքավորում՝ դրանք դարձնելով առավել հասանելի հետազոտողների ու հանրության համար: Արդեն շուրջ 700 ձեռագիր մատյան և հազվագյուտ արխիվային փաստաթղթեր են թվայնացվել ծրագրի օգնությամբ. թվայնացման գործընթացը շարունակվում է: «Ավրորա» նախաձեռնության Հիշողության պահպանման «Armenian Memory Act» ծրագիրն ուղղված է պահպանելու հայկական ժառանգության մասին փաստող արխիվների և փաստաթղթերի պահպանմանն ու գործածմանը:

Второй грант Aurora Humanitarian Initiative для Матенадарана
Проект Aurora Humanitarian Initiative принял решение вручить Институту древних рукописей Матенадаран имени св. Месропа Маштоца грант в размере 20 000 долларов США. Полученные средства будут направлены на то, чтобы сделать армянскую культуру более доступной для иностранных посетителей, передает auroraprize.com.
Грант будет использован для оплаты обучения десяти гидов – сотрудников Матенадарана. Они отправятся в Германию и посетят местные музеи и культурные центры, где ознакомятся с новейшими принципами музейного дела. Благодаря этому они получат возможность развить навыки, необходимые работающим с иностранными гостями гидам.
«Матенадаран всегда высоко ценил важность обмена знаниями. Мы крайне внимательно относимся к профессионализму наших гидов. Этот проект очень важен, и мы счастливы, что наше сотрудничество ширится и становится поистине стратегическим», – отметил Ара Хзмалян, советник директора Матенадарана.
Институт древних рукописей Матенадаран имени св. Месропа Маштоца – самое популярное среди иностранных посетителей исследовательское и культурное учреждение Армении.
«Тот факт, что мы приняли решение о гранте в День Святых Переводчиков, не просто символичен. С помощью этого гранта мы с гордостью продолжаем традицию переводчиков V века, благодаря которым Армения и армяне стали полноценной частью мировой культуры. Гиды, прошедшие специальное обучение, смогут лучше представлять армянскую культуру, что в полной мере согласуется с задачами и ценностями международного проекта Aurora Humanitarian Initiative», – заявил Рубен Варданян, соучредитель Aurora Humanitarian Initiative.
Это второй этап сотрудничества Aurora Humanitarian Initiative и Матенадарана в рамках проекта Armenian Memory Act. В 2015 году Матенадаран получил грант в размере 25 000 долларов США на приобретение специализированного сканера для перевода манускриптов в цифровой формат, что позволило сделать их более доступными как для исследователей, так и для представителей широкой общественности. С момента запуска проекта было оцифровано уже 700 манускриптов и редких архивных документов, и это не предел. Проект Armenian Memory Act, одна из инициатив Aurora Humanitarian Initiative, направлен на сохранение и обработку архивов и бумаг, посвященных армянской истории.