Պետական այցի հետքերով. Մալթայի Ինքնիշխան Ուխտ (Տեղեկանք)
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով շաբաթ երեկոյան պետական այցով Հայաստանի Հանրապետություն էր ժամանել Մալթայի Ինքնիշխան Մարտական Ուխտի Արքայազն և մեծ վարպետ Ֆրա Մեթյու Ֆեսթինգը:
ՀՀ Նախագահի նստավայրում տեղի էր ունեցել Նորին Վսեմություն Արքայազն և մեծ վարպետ Ֆրա Մեթյու Ֆեսթինգի և նրա գլխավորած պատվիրակության դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որին հաջորդել էր Հայաստանի Նախագահի և Մեծ վարպետի հանդիպումն ընդլայնված կազմով՝ երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ:
Աշխարհի առաջին քրիստոնյա ժողովրդի և քրիստոնյա հնագույն ուխտի առնչությունները դեռևս խաչակիրների արշավանքների ժամանակ ձևավորվել էին փոխադարձ հարգանքի և փոխշահավետության հիման վրա:
Մալթայի, Ռոդոսի, Սուրբ Հովհաննես Երուսաղեմցու ասպետ-հոսպիտալիերների Ինքնիշխան Մարտական Ուխտը, կամ պարզապես Մալթայի Ուխտը ստեղծվել է 1099-ին Երուսաղեմում, բազմիցս փոխել գտնվելու վայրը, սակայն 1834 թվականից ի վեր մշտական ​​շտաբ  է հիմնել Հռոմում:
Հոսպիտալիերների կարգը ձևավորվել է կրոնական-բարեգործական եղբայրությունից, որն ի սկզբանե օգնում էր Երուսաղեմում Սուրբ Հովհաննես Ողորմածի հիվանդանոցի հիվանդ և աղքատ ուխտավորներին: Եղբայրությունը հիմնվել էր Առաջին խաչակրաց արշավանքից որոշ ժամանակ առաջ՝ հարուստ վաճառական Ամալֆիացի Մաուրոյի կողմից: Իսկ 1120 թ.-ին նրանց «ռեկտոր» է ընտրվում Ռայմոնդ դու Պյուին: Նա եղբայրությունը վերածեց ռազմական-վանական միաբանության, իսկ ինքն էլ «մագիստրոսի» աստիճան ընդունեց:
Մեծ վարպետը (Grand Master) իրականացնում է Պապի փոխարքայի ծառայությունը: Հիմնական կառավարման մարմիններն են Ինքնիշխան խորհուրդը, Գլխավոր ասամբլեան և Մեծ Պետական Խորհուրդը:
Նրանք հիմնական ջանքերն ուղղորդում են բարեգործական գործունեությանը, որն իրականացվում է իր տարածքային կազմակերպությունների, այսինքն, մենաստանների և ազգային ասոցիացիաների կողմից, որոնց ներքո աշխատում են հոսպիտալներ և սանիտարական կորպուսներ:
Ներկայումս Մալթական Ուխտն աշխատում է 90 երկրներում: Այն ունի բազմաթիվ հիվանդանոցներ, կլինիկաներ, հաշմանդամների և տարեցների համար տներ, արյան միջազգային բանկ, դեղորայքի հավաքման և բաշխման կենտրոններ, դիաբետիկ հիվանդների բուժկենտրոններ, որբանոցներ, դպրոցներ:
Կարիքավորներին էական աջակցություն է տրվում դրամական նվիրատվությունների, սննդի, հագուստի փոխանցման տեսքով և այլն:
Հետաքրքիր է, որ  Հռոմում, Մալթայի ասպետների նստավայրի դարպասի վրա մի անցք կա, որտեղից կարելի է տեսնել Սուրբ Պետրոսի տաճարի գմբեթը, և, միանգամից երեք պետություն՝ Մալթան (որին և պատկանում է Ուխտի  բնակության վայրը), Վատիկանը (որին վերագրվում է Սուրբ Պետրոսի տաճարը) և Իտալիան (որտեղ և տեղակայված է այս ամենը):
Մալթայի Ուխտի անձնագրով շրջում է մոտ 10,500 քաղաքացի: Դրանց սեփականատերերն իրավունք ունեն առանց մուտքի վիզայի այցելել 32 երկիր: Պաշտոնական լեզուներն են լատիներենն ու իտալերենը:

К государственному визиту: Суверенный Мальтийский Орден (справка)
По приглашению президента Сержа Саргсяна с государственным визитом в Республику Армения прибыл Князь и Великий магистр Суверенного Военного Мальтийского Ордена Фра Метью Фестинг. В резиденции президента РА сегодня состоялась официальная церемония встречи Его Высочества Князя и Великого магистра Фра Метью Фестинга и возглавляемой им делегации, за которой последовала встреча президента Республики и Великого магистра в расширенном составе с участием официальных делегаций двух стран.
Контакты первой христианской страны мира и древнейшего христианского ордена еще во времена крестоносцев сформировались на основании взаимного уважения и взаимной выгоды.
Мальтийский орден (Суверенный военный орден рыцарей-госпитальеров святого Иоанна Иерусалимского, Родоса и Мальты) — рыцарский религиозный орден римско-католической церкви. Образован в 1099 году в Иерусалиме, неоднократно менял место расположения, в 1834 году учредил на постоянной основе штаб-квартиру в Риме.
Орден госпитальеров вырос из религиозно-благотворительного братства, созданного изначально для помощи бедным и больным паломникам при госпитале Св. Иоанна Милостивого в Иерусалиме. Братство было основано незадолго до первого крестового похода богатым купцом ди Мауро из Амальфи. В 1120 году ректором иоаннитов был избран Раймон дю Пюи. Он превратил братство в военно-монашеский орден, а сампринял титул ''магистра''.
Великий магистр ордена несет службу в качестве папского вице-короля.  Основные органы управления - Суверенный Совет (Великая Магистратура), Генеральное Собрание и Большой Государственный Совет. Папа назначает своим представителем в Суверенном Мальтийском Ордене кардинала Священной Римской Церкви, имеющего звание Cardinalis Patronus, ему помогает прелат Ордена, также назначаемый Папой. Прелат Ордена является церковным настоятелем духовенства Ордена и помощником Великого Магистра в духовной деятельности.
Свои основные усилия Орден направляет на благотворительную деятельность, которая осуществляется через его территориальные организации, то есть через приораты, субприораты и национальные ассоциации, при которых существуют госпитальерные и санитарные корпуса.
В настоящее время Орден проводит работу в 90 странах: содержит собственные госпитали, поликлиники, амбулатории, дома инвалидов и престарелых, международный банк крови (на о. Мальта), резервации для больных проказой (лепрозории) в Африке и Южной Америке, центры сбора и распределения медикаментов, центры лечения больных диабетом, приюты для сирот, школы сестер милосердия и другие благотворительные учреждения различного рода. Существенная помощь производится в форме денежных пожертвований, в виде передачи продовольствия, медикаментов, санитарных средств, одежды и др.
Интересно, что в Риме, в воротах резиденции мальтийских рыцарей на Авентине по проекту Пиранези, проделана специальная дырка. Оттуда виден купол собора Святого Петра и целых три государства: Мальта (которой принадлежит резиденция ордена), Ватикан (к которому приписан собор Святого Петра) и Италия (к которой относится все, что в промежутке). Отличить отверстие с видами от простой замочной скважины очень просто: возле него всегда дежурит пара карабинеров.
Имеется около 10,5 тысяч подданных Ордена, имеющих его паспорт. Паспорт мальтийского ордена признается многими странами, его обладатель имеет право безвизового въезда в 32 страны.  Официальные языки - латинский, итальянский.