Սերժ Սարգսյանն Ալեքսեյ Միլլերի հետ քննարկել է գազաէներգետիկ ոլորտին վերաբերող հարցեր
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է «Գազպրոմ» ԲԲԸ վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերին, տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունների և միջպետական փոխգործակցության կարևոր բաղադրիչ համարվող էներգետիկայի, մասնավորապես՝ գազաէներգետիկ ոլորտի հետ կապված հարցեր, որոնք, ըստ ՀՀ Նախագահի, ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ երկկողմ պարբերական հանդիպումների ժամանակ քննարկվող կարևոր օրակարգային հարցերից են:
Համակարծիք լինելով, որ Հայաստանի անդամակցումը միասնական տնտեսական տարածքին՝ Եվրասիական տնտեսական միությանը, նոր հեռանկար է բացում փոխշահավետ համագործակցության և տնտեսությունների մրցունակության բարձրացման համար, այդ թվում նաև էներգետիկայի ոլորտում, ՀՀ Նախագահը և «Գազպրոմ» ընկերության նախագահն այդ համատեքստում անդրադարձել են ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև ստորագրված՝ Հայաստանի Հանրապետություն բնական գազի առաքման ժամանակ գների ձևավորման կարգի վերաբերյալ համաձայնագրի համաձայն Հայաստանի Հանրապետություն բնական գազի առաքման ժամանակ գնագոյացման, մասնավորապես՝ գազի գնի իջեցումը սպառողներին ավելի հասանելի դարձնելու հարցին:
Հանդիպմանը Ալեքսեյ Միլլերը ՀՀ Նախագահին ներկայացրել է նաև «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության միջոցով Հայաստանում «Գազպրոմ» ընկերության գործունեությունը, ներդրումները, առաջիկա ծրագրերը, որոնցում, նրա հավաստմամբ, կարևոր տեղ են զբաղեցնում նաև սոցիալական ծրագրերը:

Серж Саргсян и Алексей Миллер обсудили вопрос снижения цены на газ
Президент Серж Саргсян сегодня принял председателя правления ООО "Газпром" Алексея Миллера, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с энергетической, в частности, с газоэнергетической отраслью, которая считается важным компонентом армяно-российских стратегических союзнических отношений и межгосударственного взаимодействия. Согласно Президенту РА, эти вопросы принадлежат к числу важных вопросов повестки, обсуждаемых во время регулярных двусторонних встреч с президентом РА Владимиром Путиным.
Президент РА и председатель компании "Газпром" выразили единое мнение, что членство Армении в едином экономическом пространстве - Евразийском экономическом союзе открывает новые перспективы для взаимовыгодного сотрудничества и повышения конкурентоспособности экономик, в том числе также в сфере энергетики. В этом контексте, согласно подписанному между правительствами РА и РФ соглашению о порядке формирования цен во время поставок природного газа в Республику Армения, собеседники коснулись ценообразования при поставках природного газа в Республику Армения, в частности, вопроса снижения цены на газ, что сделает его более доступным для потребителей.
В ходе встречи Алексей Миллер также представил президенту РА осуществляемые посредством компании "Газпром-Армения" деятельность, инвестиции и предстоящие планы "Газпром"-а в Армении, в которых, по его заверению, важную роль занимают также социальные проекты.