Վարչապետը մասնակցել է ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի և ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստերին մասնակից երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներին ընդունել է Բելառուսի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն:
Նախագահ Լուկաշենկոն իր խոսքում նշել է, որ Անկախ պետությունների համագործակցության կազմակերպությունն ու Եվրասիական տնտեսական միությունը լավ հարթակ են անդամ պետությունների միջև երկխոսության կայացման, ինչպես նաև՝ ինտեգրացիոն գործընթացներն առաջ մղման առումով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ԱՊՀ և ԵԱՏՄ օրակարգերում գտնվող մի շարք հարցեր:
Բելառուսի Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Մինսկում մասնակցել է ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նեղ, ապա ընդլայնված կազմով նիստերին:
ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստի շրջանակում քննարկվել և հավանության են արժանացել մի շարք նախագծեր: Մասնավորապես, խորհուրդը հավանություն է տվել ԱՊՀ մարմինների 2017 թ. միասնական բյուջեի ու 2015թ. միասնական բյուջեի կատարողականի նախագծերին, ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր:
Միաժամանակ խորհուրդը որոշում է կայացրել ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել Ռուսաստանի Դաշնությունում:
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի և ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստերից հետո վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կարճ ճեպազրույց է ունեցել ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ: Վարչապետը նշել է, որ բանակցություններն ու քննարկումները բավական հետաքրքիր էին, և այս հարթակները հարմար են՝ հետխորհրդային երկրներում թե՛ շուկայի, թե՛ հետաքրքրությունների առումով կուտակված հարցերը քննարկելու համար: «Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի ժամանակ քննարկումները բուռն էին և առարկայական, որովհետև Մաքսային օրենսգրքին էին վերաբերում: Քանի որ կային չլուծված հարցեր, պայմանավորվել ենք նոյեմբերի 15-ին նորից հանդիպել Մոսկվայում», - ասել է Կարեն Կարապետյանը:

RA Prime Minister Attended CIS Council of Heads of Government Meeting
The heads of those delegations in attendance of the Eurasian Intergovernmental Council and CIS Heads of Government Council meetings were received by Belarusian President Alexander Lukashenko.
President Lukashenko said that the Commonwealth of Independent States and the Eurasian Economic Union are a good platform to promote dialogue and integration between Member States. The meeting focused on several issues on CIS and EEU agendas.
During his visit to the Republic of Belarus, Prime Minister Karen Karapetyan participated in narrow-format and enlarged meetings of the CIS Council of Heads of Government, the press service of the RA Government informs.
The CIS Heads of Government Council discussed and approved a number of draft documents. In particular, the Council approved the CIS bodies’ draft unified budget for 2017 and the 2015 unified budget performance, and signed a number of documents. At the same time, the Council decided to hold the next meeting of the Council in the Russian Federation.
After the Eurasian Intergovernmental Council and CIS Heads of Government Council meetings Prime Minister Karen Karapetyan had a short briefing with media representatives. Noting that the negotiations and discussions were very interesting, The Prime Minister of Armenia said these platforms are suitable for the post-Soviet countries to discuss various issues in terms of both the common market and national interests.
"We had a heated and substantive discussion at the Eurasian Intergovernmental Council’s meeting over the Customs Code. As there were unresolved issues, we agreed to meet again in Moscow on November 15," Karen Karapetyan said.