Լիբանանահայ հետազոտող. Նախագահ Աունը դաշինք է հիմնել Դաշնակցության հետ (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ը ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց լիբանանահայ անկախ բլոգեր / գիտաշխատող և Նոր Արևելյան Քաղաքականություն ֆորումի հիմնադիր Եղիա Թաշճեանի հետ՝ Լիբանանի նոր նախագահի ընտրության վերաբերյալ:
- Երկու տարվա վակուումից հետո Լիբանանը վերջապես ունի նոր նախագահ: Ի՞նչ է սա նշանակում երկրի համար: Ի՞նչ սպասումներ կան հասարակության մեջ:
- Այո, ավելի քան երկու տարվա վակուումից հետո Լիբանանի խորհրդարանը վերջապես նախագահ է ընտրում՝ նվազագույն արտաքին միջամտությամբ: Արդեն վերջին մի քանի օրերի ընթացքում մենք ականատես եղանք տարբեր քաղաքական կուսակցությունների միջև դաշինքների փոփոխության: Երկիրն այլևս բաժանված չէ երկու ավանդական խմբակցությունների՝ պրո-Սաուդյան և արևմտամետ «Մարտի 14-ի դաշինք»-ի, և Իրանի ու Սիրիայի հետ մտերիմ «Մարտի 8-ի դաշինք»-ի միջև:  Ներկայիս նախագահ գեներալ Միշել Աունին աջակցությունը զարմանալիորեն եկավ հիմնական քաղաքական կուսակցությունների երկու դաշինքների կողմից: Քաղաքացիական պատերազմի ավարտից հետո առաջին անգամ է, որ ուժեղ նախագահ է ընտրվում: Սա մեծ առաջընթաց և հույս է հանրային հաստատությունների և տնտեսության համար, որոնք բավականին վատ վիճակում են գտնվում: Լիբանանի հասարակությունն ունի բազմաթիվ ակնկալիքներ: Ոմանք արդեն կորցրել էին հույսը գործող համակարգից և կոռումպացված քաղաքական գործիչներից, ովքեր երկիրն աղբով էին լցրել: Կառավարությունը չէր կարողանում լուծել այդ աղբի ճգնաժամը, չնայած բազմաթիվ ակտիվիստների և բնապահպանների նախազգուշացումներին: Ավելին, ոմանք պնդում են, որ խորհրդարանը անօրինական էր, քանի որ այն երկարաձգել էր իր հանձնագիրն անվտանգության հարցերի պատրվակով, չնայած ընդդիմության կոչերին:
- Արդյո՞ք Միշել Աունի ընտրությունը  շրջադարձային փոփոխություններ կբերի երկրի ներքին և արտաքին քաղաքականության մեջ:
Նախագահ Աունը թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին մարտահրավերների կբախվի: Ներքին մարտահրավարներից առաջին հերթին կլինեն մոտակա խորհրդարանական ընտրությունները և  այն, թե ինչպես իր կուսակցությանը կհաջողվի պահպանել դաշինքը տարբեր քաղաքական ուժերի հետ, որոնք գտնվում են հակադիր ճամբարներում: Ավելին՝ արդեն խոսակցություններ կան, որ «Միասնությունը»  կարող է կառավորություն ձևավորել նախկին վարչապետ Սաադ Հարիրիի գլխավորությամբ: Եթե բոլոր ընդդիմադիր կուսակցությունները ներկայացվեն այս կառավարության մեջ, և յուրաքանչյուրն արգելափակի մյուսի որոշումը, ապա կառավարությունը կրկին կլճանա և չի գործի: Ուստի ժամանակն է ունենալ ուժեղ ընդդիմություն, որը կկատարի իր պարզ ժողովրդավարական պարտքը՝ ստուգել և վերահսկել կառավարության աշխատանքը:
Մենք նաև ականատես կլինենք հետաքրքիր զարգացումների, երբ Լիբանանյան Ուժերի կուսակցությունը կընդդիմանա Սիրիայում Հըզբոլլահի ռազմական միջամտությանը և վերջինիս զինաթափման կոչ կանի: Հետևաբար, ես չեմ կարծում, որ երկարաժամկետ հեռանկարում նախագահի «անկայուն» դաշինքները կարող են գոյատևել: Չնայած նրան, որ նախագահն իր երդման ժամանակ նշել է «անկախ արտաքին քաղաքականություն» արտահայտությունը, չեմ կարծում, որ այն իրատեսական է՝ հաշվի առնելով Հըզբոլլահի ռազմական միջամտությունը Սիրիայում և սուննիների ապագա շարժման խոշոր դաշինքը Սաուդյան Արաբիայի հետ:
- Իսկ ի՞նչ կասեք Լիբանանի հայ համայնքի մասին. արդյո՞ք նրանք ակնկալում են քաղաքականության որևէ փոփոխություն:
- Նախագահ Միշել Աունը խոշոր դաշինք է ստեղծել Լիբանանի հայկական քաղաքական կուսակցության հետ: Նրանք սկսած 2005 թ-ից բավականին լավ համագործակցում են: ՀՅԴ-ն ամրապնդեց ներկայացուցչությունը հայկական համայնքի հանրային ոլորտներում, իսկ Ազատ հայրենասիրական շարժումը (հիմնադրվել է Միշել Աունի կողմից) ստացել է մեծ թվով հայկական ձայներ Մեթնում և Արևելյան Բեյրութում (գլխավոր քրիստոնեական թաղամասերում) խորհրդարանական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ժամանակ:
- Որո՞նք են Ձեր անձնական ակնկալիքները:
- Ինձ համար լավ լուծում կլինի տեխնոկրատներից բաղկացած կաբինետի ձևավորումը: Այդժամ Լիբանանի քաղաքական կուսակցությունները կվերադասեն ազգային շահերն իրենց շահադիտական դավանաբանական և տարածաշրջանային շահերից:

Ливанский исследователь - о коалиции президента Ливана с Дашнакцутюн (эксклюзив)
ИАА "Армедиа" представляет эксклюзивное интервью с независимым ливанским блогером армянского происхождения, научным сотрудником и основателем форума "Новая Восточная Политика" Егиа Ташчяном - о выборах нового президента Ливана.
- После двухлетнего вакуума Ливан наконец-то обрел нового президента. Что это означает для страны? Какие ожидания есть в обществе?
- Да, после более чем двухлетнего вакуума парламент Ливана наконец-то выбрал президента - при минимальном внешнем воздействии. Уже в течение последних нескольких дней мы стали свидетелями изменений коалиций между различными политическими партиями. Страна уже не разделена между двумя традиционными фракциями – между просаудовской и прозападной фракцией "Союз 14-го марта" и находящегося в тесной связи с Ираном и Сирией "Союзом 8-го марта". Поддержка нынешнему президенту Мишелю Ауну удивительным образом была проявлена со стороны обоих союзов. Это впервые после окончания гражданской войны, когда выбирается сильный президент, и это - большой прогресс и надежда для общественных институтов и экономики, которые находятся в достаточно плохом состоянии. Ливанское общество сегодня находится в ожидании многочисленных перемен. Некоторые уже потеряли доверие к действующей системе, к коррумпированным деятелям, которые завалили мусором страну. Правительство не могло разрешить этот связанный с мусором кризис, несмотря на предупреждения активистов и экологов. Более того, некоторые утверждали, что парламент является нелегитимным, поскольку он, под предлогом наличия нерешенных вопросов безопасности, продлил свои полномочия, несмотря на призывы оппозиции не делать этого.
- Принесет ли выбор Мишеля Ауна к поворотным изменениям во внутренней и внешней политике страны?
- Президент Аун столкнется как с внутренними, так и с внешними вызовами. Среди внутренних вызовов ближайшими будут парламентские выборы и то, как его партии удастся сохранить союз между различными политическими силами, которые находятся в противоположных лагерях. Более того, уже идут разговоры о том, что "Единство" может сформировать правительство во главе с бывшим премьер-министром Саадом Харири: если все оппозиционные партии будут представлены в этом правительстве, и каждая из них будет блокировать решение другой, то такое правительство вновь войдет в застой и не будет функционировать. Следовательно, настало время иметь сильную оппозицию, которая сумеет выполнить свой простой демократический долг – проверять и контролировать деятельность правительства. Также мы станем свидетелями интересных процессов, когда Партия Силы Ливана будет противостоять военному вмешательству в Сирии Хезболла и выступит с призывом обезоружить его. Следовательно, я не думаю, что в долгосрочной перспективе "нестабильные" союзы президента могут сохраниться. Несмотря на то, что президент во время своей инаугурации употребил словосочетание "независимая внешняя политика", тем не менее, с учетом военного вмешательства Хезболла в Сирии и предстоящей широкой коалиции суннитов с Саудовской Аравией, не думаю, что такая политика окажется реалистичной.
- А что Вы скажете об армянской общине Ливана? Ожидает ли она каких-либо политических перемен?
- Президент Мишель Аун создал широкую коалицию с армянской политической партией Ливана, АРФД, которая хорошо функционирует, начиная с 2005-го года. АРФ Дашнакцутюн укрепила свое представительство в общественных кругах армянской общины, а Свободное патриотическое движение (основано Мишелем Ауном) получило большое число голосов армян в Метне и Восточном Бейруте – в главных христианских кварталах – на парламентских выборах и выборах в органы местного самоуправления.
- Каковы Ваши личные ожидания?
- Для меня хорошим решением станет формирование кабинета правительства из технократов. В таком случае политические партии Ливана поставят национальные интересы выше своих меркантильных идеологических, а также региональных интересов.