Լիբանանահայ հետազոտող. Նախագահ Աունը դաշինք է հիմնել Դաշնակցության հետ (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ը ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց լիբանանահայ անկախ բլոգեր / գիտաշխատող և Նոր Արևելյան Քաղաքականություն ֆորումի հիմնադիր Եղիա Թաշճեանի հետ՝ Լիբանանի նոր նախագահի ընտրության վերաբերյալ:
- Երկու տարվա վակուումից հետո Լիբանանը վերջապես ունի նոր նախագահ: Ի՞նչ է սա նշանակում երկրի համար: Ի՞նչ սպասումներ կան հասարակության մեջ:
- Այո, ավելի քան երկու տարվա վակուումից հետո Լիբանանի խորհրդարանը վերջապես նախագահ է ընտրում՝ նվազագույն արտաքին միջամտությամբ: Արդեն վերջին մի քանի օրերի ընթացքում մենք ականատես եղանք տարբեր քաղաքական կուսակցությունների միջև դաշինքների փոփոխության: Երկիրն այլևս բաժանված չէ երկու ավանդական խմբակցությունների՝ պրո-Սաուդյան և արևմտամետ «Մարտի 14-ի դաշինք»-ի, և Իրանի ու Սիրիայի հետ մտերիմ «Մարտի 8-ի դաշինք»-ի միջև:  Ներկայիս նախագահ գեներալ Միշել Աունին աջակցությունը զարմանալիորեն եկավ հիմնական քաղաքական կուսակցությունների երկու դաշինքների կողմից: Քաղաքացիական պատերազմի ավարտից հետո առաջին անգամ է, որ ուժեղ նախագահ է ընտրվում: Սա մեծ առաջընթաց և հույս է հանրային հաստատությունների և տնտեսության համար, որոնք բավականին վատ վիճակում են գտնվում: Լիբանանի հասարակությունն ունի բազմաթիվ ակնկալիքներ: Ոմանք արդեն կորցրել էին հույսը գործող համակարգից և կոռումպացված քաղաքական գործիչներից, ովքեր երկիրն աղբով էին լցրել: Կառավարությունը չէր կարողանում լուծել այդ աղբի ճգնաժամը, չնայած բազմաթիվ ակտիվիստների և բնապահպանների նախազգուշացումներին: Ավելին, ոմանք պնդում են, որ խորհրդարանը անօրինական էր, քանի որ այն երկարաձգել էր իր հանձնագիրն անվտանգության հարցերի պատրվակով, չնայած ընդդիմության կոչերին:
- Արդյո՞ք Միշել Աունի ընտրությունը  շրջադարձային փոփոխություններ կբերի երկրի ներքին և արտաքին քաղաքականության մեջ:
Նախագահ Աունը թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին մարտահրավերների կբախվի: Ներքին մարտահրավարներից առաջին հերթին կլինեն մոտակա խորհրդարանական ընտրությունները և  այն, թե ինչպես իր կուսակցությանը կհաջողվի պահպանել դաշինքը տարբեր քաղաքական ուժերի հետ, որոնք գտնվում են հակադիր ճամբարներում: Ավելին՝ արդեն խոսակցություններ կան, որ «Միասնությունը»  կարող է կառավորություն ձևավորել նախկին վարչապետ Սաադ Հարիրիի գլխավորությամբ: Եթե բոլոր ընդդիմադիր կուսակցությունները ներկայացվեն այս կառավարության մեջ, և յուրաքանչյուրն արգելափակի մյուսի որոշումը, ապա կառավարությունը կրկին կլճանա և չի գործի: Ուստի ժամանակն է ունենալ ուժեղ ընդդիմություն, որը կկատարի իր պարզ ժողովրդավարական պարտքը՝ ստուգել և վերահսկել կառավարության աշխատանքը:
Մենք նաև ականատես կլինենք հետաքրքիր զարգացումների, երբ Լիբանանյան Ուժերի կուսակցությունը կընդդիմանա Սիրիայում Հըզբոլլահի ռազմական միջամտությանը և վերջինիս զինաթափման կոչ կանի: Հետևաբար, ես չեմ կարծում, որ երկարաժամկետ հեռանկարում նախագահի «անկայուն» դաշինքները կարող են գոյատևել: Չնայած նրան, որ նախագահն իր երդման ժամանակ նշել է «անկախ արտաքին քաղաքականություն» արտահայտությունը, չեմ կարծում, որ այն իրատեսական է՝ հաշվի առնելով Հըզբոլլահի ռազմական միջամտությունը Սիրիայում և սուննիների ապագա շարժման խոշոր դաշինքը Սաուդյան Արաբիայի հետ:
- Իսկ ի՞նչ կասեք Լիբանանի հայ համայնքի մասին. արդյո՞ք նրանք ակնկալում են քաղաքականության որևէ փոփոխություն:
- Նախագահ Միշել Աունը խոշոր դաշինք է ստեղծել Լիբանանի հայկական քաղաքական կուսակցության հետ: Նրանք սկսած 2005 թ-ից բավականին լավ համագործակցում են: ՀՅԴ-ն ամրապնդեց ներկայացուցչությունը հայկական համայնքի հանրային ոլորտներում, իսկ Ազատ հայրենասիրական շարժումը (հիմնադրվել է Միշել Աունի կողմից) ստացել է մեծ թվով հայկական ձայներ Մեթնում և Արևելյան Բեյրութում (գլխավոր քրիստոնեական թաղամասերում) խորհրդարանական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ժամանակ:
- Որո՞նք են Ձեր անձնական ակնկալիքները:
- Ինձ համար լավ լուծում կլինի տեխնոկրատներից բաղկացած կաբինետի ձևավորումը: Այդժամ Լիբանանի քաղաքական կուսակցությունները կվերադասեն ազգային շահերն իրենց շահադիտական դավանաբանական և տարածաշրջանային շահերից:

Lebanese-Armenian Researcher: President Aoun Has Established an Alliance with Dashnaktsutyun (EXCLUSIVE)
"Armedia" IAA presents an exclusive interview with Lebanese-Armenian independent blogger/researcher and founder of New Eastern Politics Forum, Yeghia Tashjian on the occasion of the election of a new President in Lebanon after 2 years of vacuum.
After two years of vacuum, Lebanon at last has a new President. What does this mean for the country? What are the expectations of the society?
- Yes, after more than two years of presidential vacuum, finally the Lebanese parliament elected a President with minimum foreign interference. Already during the last few days we witnessed a shift in the alliances between different political parties. The country was no more divided between two traditional factions; March 14 alliance, pro Saudi and Western oriented and the March 8 alliance close to Iran and Syria. The support of the current President General Michel Aoun surprisingly came from the major political parties of the two alliances. This is the first time after the end of the civil war that a strong President is elected. The election of a President was a push and a hope for the public institutions and the economy, which are in quite bad situation.  The Lebanese society has many expectations. Some already lost hope in the current system and in the corrupt politicians, who have filled the country with trash. The cabinet was not able to solve this garbage crisis despite the warning of many activists and environmentalists. Moreover, some argued that the Parliament was illegal, the current President claimed that too years ago, since the Parliament extended its mandate under the pretext of security issues, despite many opposition within and outside the Parliament. The main expectations of the Lebanese are the security issues, economic prosperity and the solution of the trash crisis.
Will the elections of Michel Aoun make crucial changes in the internal and foreign politics of the country?
President Aoun will face challenges both at domestic and foreign levels.  Domestically, the President will face a challenge in the coming parliamentary elections and how his party will keep his alliance with different political parties which are in opposite camps. Moreover, already there are rumors that a "Unity" cabinet may be formed under the Premiership of ex-Prime Minister Saad Hariri, if all opposing parties are presented in this cabinet and each will block the decision of the other party and the government will stagnate and not function. Thus it’s time to have a strong opposition that will perform its simple democratic duty in checking and monitoring the work of the government.
We will also witness interesting developments, when the Lebanese Forces Party oppose the military intervention of Hezbollah in Syria and call for the latter’s disarmament.  Therefore, I don’t see on the long run the President’s "shaky" alliances can survive.  Although the President in his oath mentioned the phrase of "independent foreign policy", I don’t see it realistic given Hezbollah’s military intervention in Syria and a major Sunni Future Movement’s alliance with Suadi Arabia.
What about the Armenian community in Lebanon? Do they expect any change of politics (both positive and negative) towards them?
- President Michel Aoun established an alliance with the major Armenian political party in Lebanon, the ARF (Dashnaktsutyun) starting from 2005. They cooperate quite well. The ARF consolidated the representation of the Armenian community in the public sectors, while the Free Patriotic Movement (The movement founded by Michel Aoun) received a huge Armenian votes in Metn and Eastern Beirut (Key Christian districts) in the parliamentary and municipal elections.
What are your personal expectations?
- For me a good solution would be the formation of a cabinet consisting of technocrats under political coverage. It is the time that the Lebanese political parties put their national interest above their selfish sectarian and regional interests.