Սերժ Սարգսյան. Կարելի է Երևանի և Բաքվի միջև «թեժ գիծ» ստեղծել
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել Երևանի և Բաքվի միջև թեժ գծի ստեղծման օգտին, որի միջոցով հնարավոր կլինի օպերատիվ կերպով արձագանքել Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող իրադարձություններին: «Սպուտնիկ Արմենիայի» փոխանցմամբ,  այս մասին երկրի ղեկավարը հայտարարել է «Ռուսաստանն այսօր» միջազգային տեղեկատվական գործակալության գործադիր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին տված հարցազրույցում:
«Կարելի է, եթե դա օգուտ բերի, եթե մենք օպերատիվ կերպով արձագանքենք իրադարձություններին: Ենթադրենք՝ շփման գծում ինչ-որ մեկը կրակում է, և մեր տվյալներով կրակում են ադրբեջանցիները, ես վերցնում եմ լսափողը, զանգահարում եմ Ադրբեջանի նախագահին և ասում՝ «կրակում են», և նա ստուգում է»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:
Երկրի ղեկավարը շեշտել է, որ ինքը «դեմ չէր լինի» նման թեժ գծի ստեղծմանը:
«Ես պատրաստ կլինեի վերահսկողություն սահմանել և հստակ ասել, արդյոք մերոնք կրակո՞ւմ են, թե չեն կրակում՝ իհարկե ակնկալելով նմանատիպ վերաբերմունք Ադրբեջանի ղեկավարի կողմից»,- նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Երկրի ղեկավարի խոսքով,  1990-ական թվականներին արդեն եղել է նմանատիպ թեժ գիծ ստեղծելու փորձ:
«Նման փորձ մենք ունեցել ենք դեռևս 1990-ական թվականների սկզբին: Այն ժամանակ ես Հայաստանի պաշտպանության նախարարն էի: Մենք ուղիղ գիծ ունեինք Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի հետ: Մենք կարող էինք նման արտակարգ իրավիճակներում, երբ կար հրատապ կապի անհրաժեշտություն, կապվել իրար հետ: Բայց այժմ նման բան գոյություն չունի»,- նշել է երկրի նախագահը:

Президент Армении - о "горячей линии" с Баку
Президент Армении Серж Саргсян в интервью Sputnik Армения заявил, что выступает за создание "горячей линии" между Ереваном и Баку для оперативного реагирования на события на линии соприкосновения в Карабахе.
"Можно, если это принесет пользу, если мы будем оперативно реагировать на события. Допустим, на линии соприкосновения кто-то стреляет, и по нашим данным, это азербайджанцы стреляют, я беру трубку, звоню президенту Азербайджана и говорю: "стреляют". И он на самом деле проверяет", - сказал Саргсян в интервью генеральному директору МИА "Россия сегодня" Дмитрию Киселеву.
По словам президента, он "был бы не против" создания такой горячей линии между Ереваном и Баку. "Я был бы готов установить контроль и точно сказать, наши стреляют или не стреляют, конечно, ожидая такого же отношения со стороны азербайджанского руководителя", - отметил глава государства.
Президент добавил, что в 1990-х была предпринята попытка создать "горячую линию". "Такая попытка у нас была еще в начале 1990-х, тогда я был министром обороны Армении, у нас была прямая связь с министром обороны Азербайджана. Мы могли в таких экстремальных случаях, когда нужна была экстренная связь, связаться. Но сейчас этого не существует", — пояснил он.