Մերկելը դեմ է հանդես եկել ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության բանակցությունները վերսկսելուն
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը Քրիստոնեադեմոկրատական միության հավաքի ժամանակ Մերկելը իր դիրքորոշումն է արտահայտել Թուրքիայի հարցում՝ դեմ հանդես գալով ԵՄ-ին  Թուրքիայի անդամակցության վերաբերյալ բանակցությունների վերսկսմանը, հաղորդում են գերմանական լրատվամիջոցները:
Հաղորդվում է, որ կանցլերը նաև հանձնարարել է ներկայացնել այդ տեղեկությունն ընտրողներին, ովքեր ավելի վաղ հետաքրքրվում էին ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության հարցի վերաբերյալ կուսակցության դիրքորոշմամբ:
Այսպիսով, Մերկելը աջակցել է Եվրախորհրդարանի նոյեմբերյան բանաձևին, որը կոչ է անում դադարեցնել Թուրքիայի՝ ԵՄ-ին անդամակցության բանակցությունները հեղաշրջման փորձից հետո երկրում զանգվածային բնույթ ստացած բռնաճնշումների պատճառով:

Меркель высказалась против переговоров о вступлении Турции в ЕС
Канцлер Германии Ангела Меркель, выступая на встрече с однопартийцами из Христианско-демократического союза, заявила, что она против переговоров с Анкарой о вступлении Турции в Евросоюз, сообщает Интерфакс со ссылкой на германские СМИ.
Таким образом, она поддержала ноябрьскую резолюцию Европарламента, которая призвала прекратить переговоры с Турцией о ее присоединении к ЕС в связи с массовыми репрессиями турецкого режима против тех, кого он считает причастным к попытке государственного переворота в июле 2016 года.
Как сообщалось, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган накануне заявил, что его страна еще надеется на вступление в ЕС, но у нее есть "много других альтернатив", если застопорившийся процесс никуда не приведет.