Չինաստանը նախատեսում է շրջանցել Թուրքիան վերագործարկվող «Մետաքսի ճանապարհ» ծրագրում
Չինաստանը նախատեսում է կրկին կյանքի կոչել պատմական «մետաքսի ճանապարհը», սակայն առանց Թուրքիայի: Ինչպես հաղորդում է Ermenihaber-ը՝ հղում կատարելով թուրքական «Türkiye» թերթի կայքին, այս մասին հայտարարել է «Nerenciya Tanıtım Grubu» ընկերության ներկայացուցիչ Ահմեդ Համդի Գյուրդողանը:
«Չինաստանը փորձում է Վրաստանի տարածքով հատել Սև ծովը, իսկ հարավում անցնել Կիպրոսի հունական հատվածով և այդպիսով շրջանցել Թուրքիան:
Գյուրդողանը նշել է, որ Չինաստանը Վրաստանի արևմուտքում գտնվող Անակլիայում նոր նավահանգիստ է կառուցում, որն իր մեծությամբ երկու անգամ կգերազանցի  Թուրքիայի բոլոր նավահանգիստներին: Այսպիսով, նպատակ է դրված գնացքով հասնել այդ նավահանգիստ և ծովային ճանապարհով Սև ծովով դուրս գալ Եվրոպական շուկաներ: Այսպիսով ,ապրանքների նշանակետին հասցնելու ժամկետը կնավազի՝ հասնելով 10 օրվա»:
Թուրք պաշտոնյան մտահոգություն է հայտնել այն առթիվ, որ մի կողմից Անակլիա-Ռումինիա ծովային ուղիները, մյուս կողմից Հարավային Կիպրոսում Չինաստանի կողմից կառուցված նավահանգիստը հնարավորություն կտան այս կարևորագույն առևտրական ուղին անցնելիս շրջանցել Թուրքիան: Նա առաջարկել է շուտափույթ քայլեր ձեռնարկել՝ տարածաշրջանում դիրքերը չկորցնելու համար:

China Plans to Bypass Turkey in the New "Silk Road" Project
China plans to re-implement the historic "Silk Road", but as the representative of ''Nerenciya Tanitim Grubu'' company Ahmed Hamdi Gyuroghan announced, Turkey is not included in the project.
"China is trying to cross the Black Sea via Georgia and in South it plans to pass through the Greek Cyprus part, thus bypassing Turkey'', said Gyuroghan.
Gyurdoghan noted that China is building a new port at Anaklia in western Georgia, which in size will twice exceed all the ports existing in Turkey, Ermenihaber reports, referring to ''Türkiye'' news agency.
The purpose is - to reach the port by train, then to enter the European markets through the Black Sea. Thus, the time of reaching the goods to their designated place will be reduced to 10 days.