Դեկտեմբերի 8-ի լույս 9-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանականսահմանին հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից հրադադարի պահպանման ռեժիմը  խախտել է շուրջ 65 անգամ, որի ընթացքում  հայկական  դիրքերի ուղղությամբ արձակել է 1000-ից ավելի կրակոց: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել առաջնագծի արևելյան /Ակնա/ հատվածում, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև դիպուկահար հրացաններ /54 կրակոց/, իսկ հարավարևելյան /Մարտունի/ պաշտպանական ուղղությամբ` հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ /4 արկ/:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հիմնականում ձեռնպահ են մնացել պատասխան գործողություններից և վստահորեն շարունակել  իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

According to operative data, on the night of December 9 on NKR-Azerbaijan border Azerbaijani Armed Forces with small arms of various calibres violated ceasefire regime about 65 times, the press service of the NKR Ministry of Defense informs.
During this period, the opponent fired more than 1000 shots in the direction of the Armenian positions.
In addition to firearms, the Azerbaijani Armed Forces are also used sniper rifle (54 shots), and in the southeast direction of the Karabakh-Azerbaijani border (Martuni) - automatic mounted grenade launchers (4 projectile).
Advanced subdivisions of the Defense Army mainly refrained from response actions and confidently continued to perform their combat mission.