Արցախում 1991-ի հանրաքվեի օրը ծանր հրետանուց կրակում էին մարդկանց վրա. Վարդգես Բաղրյան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
ԼՂՀ անկախության հանրաքվեի 25-րդ հոբելյանի առթիվ Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ հարցազրույցը ԼՂՀ ԱԺ պատգամավոր Վարդգես Բաղրյանի հետ:
- Պարո'ն Բաղրյան, որպես 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ի ԼՂՀ անկախության հանրաքվեն լուսաբանած լրագրող, կներկայացնեք, թե ի՞նչ պայմաններում է տեղի ունեցել հանրաքվեն:
- Ինձ իսկապես բախտ է վիճակվել լուսաբանել1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ին անկախության հանրաքվեն: Բարեբախտաբար մոնտաժված տեսանյութը պահպանվում է,  և դիտելով այդ կադրերը՝ կարելի է համոզվել, որ Արցախում պատերազմ էր բառիս բուն իմաստով՝ ընդ որում ոչ միայն սահմաններին կամ սահմանային գյուղերում, այլև հենց մայրաքաղաք Ստեփանակերտում: Դեկտեմբերի 10-ին, երբ խաղաղ բնակչությունը դուրս էր գալիս, որպեսզի կատարի իր քաղաքացիական պարտքը, ծանր հրետանուց կրակում էին քաղաքի վրա, կային ավերածություններ: Ավելին ասեմ, երբ Գերագույն խորհրդի պատգամավոր Սմիրնովի հետ հարցազրույց էի անում թատրոնի շենքի մոտ Կրկժան արվարձանից կրակոցներ էին լսվում: Այդ կրակոցների ձայնը ֆիքսված է տեսանյութում և Սմիրնովն ինքն էլ այդ մասին խոսում է:
Մինչ այդ՝ սեպտեմբերի 2-ին, հռչակել էին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը և  անկախության հանրաքվեն հաջորդ քայլն էր: Գիտեք, հանրաքվեից հետո՝ դեկտեմբերի 28-ին, տեղի ունեցավ Գերագույն Խորհրդի նիստ, ընտրվեց խորհրդարան:  Իսկ 1992 թվականի հունվարի 6-ին Գերագույն խորհրդի առաջին նստաշրջանի առաջին նիստին ընդունվեց անկախության հռչակագիր:
- 2006 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Արցախի ժողովուրդը հանրաքվեի միջոցով ընդունեց երկրի սահմանադրությունը: Ի՞նչ նշանակություն ունեցավ դա Արցախի կյանքում:
- 10 տարի առաջ ընդունվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Սահմանադրությունը:  Դա անհրաժեշտություն էր, մինչ այդ մենք առաջնորդվում էինք տարբեր օրենքներով, բայց անհրաժեշտ էր մայր օրենք՝ սահմանադրություն: Եվ անհամեմատ խաղաղ պայմաններում մենք ընդունեցինք Սահմանադրությունը:
Ասեմ, որ երկու դեպքում էլ մասնակցությունը շատ բարձր էր, և մարդիկ գիտակցում էին, թե ինչի համար են քվեարկում: Ի դեպ, այդ օրը Մարդու իրավունքների պաշտպանության օրն է, և մենք պատահական չէ, որ ընտրել ենք հենց այդ օրը, քանի որ այն ժամանակ թերևս ոչ մի տեղ այդքան չէին ոտնահարվում մարդու իրավունքներն, ինչքան Արցախում ( ի նկատի ունեմ 1991 թվականին):
- Այսօր Արցախում քննարկում են սահմանադրական փոփոխություններ անցկացնելու հարցը: Ի՞նչ կտա դա Արցախին:
- Երկու կարծիք կար՝ խորհրդանակա՞ն, թե՞ նախագահական կառավարում:  Մինչև հիմա էլ կան տարակարծություններ: Ի վերջո, քաղաքական ուժերը, ոչ բոլորը իհարկե, բայց մեծ մասը, եկել են այն համոզման, որ ճիշտը նախագահական կառավարումն է: Սա, ի դեպ, համընկնում է նաև իմ տեսակետին, որը ես միշտ էլ արտահայտել եմ: Գտնում եմ, որ խորհրդարանական կառավարումն այս պահին մեզ համար չէ: Մեզ անհրաժեշտ է ուժեղ ձեռք, կենտրոնացված իշխանություն: Քավ լիցի, սա չի խոսում դիկտատուրա հաստատելու մասին: Մենք անցել ենք խորհրդարանական կառավարման փուլը 1990-ականներին, հետո անցել ենք նախագահական կառավարման: Ավելին, խորհրդարանական կառավարում ունեինք, երբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծվեց այդ լայնամասշտաբ պատերազմը: Եվ հենց 1992 թվականի օգոստոսին ստեղծվեց Պաշտպանության պետական կոմիտե, որպեսզի իշխանությունը լինի մեկ մարդու ձեռքում, և որոշում կայացնելու համար պատասխանատվություն կրեն ոչ թե մի քանի տասնյակ մարդիկ, այլ՝ մեկը, ով իր վրա կվերցնի պատասխանատվությունը: Սա չի նշանակում, որ այդ մարդն է միանձնյա որոշում կայացնում: Սակայն շատ դեպքերում պատերազմական իրավիճակում՝ նույն 90-ականներին, հնարավոր չէր անգամ նիստ հրավիրել, քանի որ պատգամավորների մի զգալի մասը ռազմաճակատում էր:
Վիճակն այսօր իհարկե այնպիսին չէ, ինչ 90-ականներին, սակայն չի բացառվում, որ դա կարող է կրկնվել, քանի որ հակառակորդն անընդհատ հոխորտում է, որ Ղարաբաղը ուժով կվերցնի: Այսինքն մենք միշտ էլ պետք է պատրաստ լինենք պատերազմի: Իմանանք, որ հնարավոր է, որ դա նորից տեղի ունենա: Ահա թե ինչու, իմ համոզմամբ ճիշտը նախագահական կառավարումն է: Սակայն վերջնական խոսքը կասի ժողովուրդը հանրաքվեի ժամանակ:

10 декабря, в день карабахского референдума, тяжелая артиллерия обстреливала Карабах (эксклюзив)
- Г-н Багирян, как журналист, освещавший референдум о независимости 10 декабря 1991 года, Вы можете рассказать, в каких условиях он прошел, этот референдум 25-летней давности?
- Мне действительно выпала честь освещать референдум по вопросу независимости Карабаха 10 декабря 1991 года. К счастью, отредактированный видеоматериал о референдуме сохранен, и, посмотрев эти кадры, можно увидеть и убедиться, что в Арцахе в те дни была война в буквальном смысле этого слова - и не только на границах или в приграничных селах, но и в столице Степанакерте. 10 декабря, когда мирные жители шли на участки выполнять свой гражданский долг, тяжелая артиллерия обстреливала город, были разрушения. Более того, когда я делал интервью с депутатом Верховного Совета Смирновым, а съемки шли у Степанакертского театра, где был расположен один из избирательных участков, из пригорода Степанакерта Кыркжан, населенного азербайджанцами, раздавалась стрельба. Эти выстрелы зафиксированы в репортаже, о них также говорит Смирнов. Ну, как Вы знаете, референдум был вторым шагом Карабаха к независимости. А Нагорно-Карабахская Республика была провозглашена 2 сентября, референдум стал следующим шагом к нашему суверенитету...
- 10 декабря 2006 года народ Арцаха на референдуме принял Конституцию страны. Каково ее значение в жизни НКР?
- 10 лет назад была принята Конституция Нагорно-Карабахской Республики. Это было необходимо - до этого мы руководствовались различными законами НКР, но принятие Конституции было необходимо. И мы приняли Конституцию в несравненно мирных условиях.
Должен отметить, что в обоих случаях явка людей, их участие на референдумах было очень высоким: люди знали, за что они голосуют. Кстати, 10 декабря - день защиты прав человека, и не случайно, что мы выбрали именно этот день, потому что тогда, пожалуй, нигде права человека так не нарушались, как в Арцахе (имею ввиду 1991 год).
- Сегодня в Карабахе вновь обсуждают вопрос о конституционных изменениях. По-Вашему, что это даст Арцаху?
- Стояло два вопроса - парламентская или президентская форма правления? В конце концов, политические силы Карабаха - не все конечно, есть до сих пор разногласия - но их большая часть пришла к выводу, что правильнее сегодня иметь Карабах с президентской формой правления. Это, кстати, также совпадает с моим личным мнением, которое я регулярно высказывал. Я считаю, что парламентская форма правления не для нас. Нам нужна сильная рука, централизованная власть. Это вовсе не говорит об установлении диктатуры. В Карабахе была парламентская форма правления, когда Азербайджан развязал полномасштабную войну. Однако было много случаев во время войны, те же 90-ые годы, когда даже невозможно было созвать заседание парламента, так как значительная часть депутатов была на фронте. В августе 1992 года был создан Государственный комитет обороны, чтобы власть в Карабахе была сосредоточена в руках одного человека.
Сегодня ситуация, конечно, не та, что в 90-ые годы, но вполне возможно, что она может повториться - азербайджанцы регулярно угрожают войной и постоянно грозятся взять Карабах силой. Это означает, что мы всегда должны быть готовы к войне. Вот почему я считаю, что президентская форма правления - правильнее для Карабаха. Но окончательное слово на эту тему скажет наш народ - на очередном референдуме.