Ղարաբաղյան կարգավորման բանակցային գործընթացն այսօր գտնվում է փակուղում. Կ.Բեքարյան
Բանակցային գործընթացն այսօր գտնվում է փակուղային վիճակում: Այդ մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 16-ին, «Նովոստի-Արմենիա» մամուլի ակումբում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ Կարեն Բեքարյանը:
«Կարելի է արձանագրել, որ բանակցային գործընթացն այսօր գտնվում է որոշակի սառեցված փուլում, կամ փակուղային վիճակում: Շատ բնական ձևով հայկական կողմերը պահանջում են պայմանավորվածությունների կատարում, ադրբեջանական կողմը դրա ոչ ցանկությունը, ոչ կամքը չունի»,- ասել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարեն Բեքարյանը:
Նա անդրադարձ է կատարել Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում վստահության միջոցների շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ նշելով, որ Ադրբեջանը «հերթական անգամ ցույց է տալիս պայմանավորվածություններից հետ կանգնելու, հրաժարվելու իր ձեռագիրը»:
Խոսելով Համբուրգում ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի շրջանակներում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների համատեղ հայտարարության մասին՝ Բեքարյանն ուշադրություն է հրավիրել մի քանի դրույթների վրա: Մասնավորապես կարևոր է, որ արձանագրվեցին մի քանի էլէմենտներ, որոնք կրկին չունեին հասցեականությունը, ինչը չի ողջունվում Հայաստանի կողմից, բայց Ղարաբաղյան հակամարտությամբ զբաղվող ցանկացած մարդու համար հասկանալի է, որ ուղղված էին Ադրբեջանին:
Նրանք պահանջեցին լիակատար վերադարձ 1994-1995թ. պայմանավորվածություններին, վերադարձ Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններին՝ թե´ Կասպչիկի գրասենյակի ընդլայնման մասով, թե´ վերջապես հետաքննության մեխանիզմների ներդրման: «Նրանք գնացին հետաքրքիր քայլի՝ նշելով, որ դրան զուգահեռ, միայն զուգահեռ, պիտի մեկնարկի բանակցային էլեմենտը»,- ասել է Բեքարյանը:
Բացի այդ, պատգամավորի խոսքով ուշագրավ է, որ միջնորդ երկրների ներկայացուցչիները նորից հրապարակեցին կարգավորման սկզբունքներն ու սկզբունքների տարրերը: Դա պատասխանն էր Ադրբեջանին, որը ողջ 2016թ.-ի ընթացքում բոլոր հնարավոր ձևերով ստեղծում էր շփոթ այդ բանակցային էլեմենտների հետ կապված՝ խոսելով Ղարաբաղին ինքնավարության բարձր մակարդակ տրամադրելու, ԼՂՀ-ն ճանաչելու վերաբերյալ միջնորդների ճնշման և այլնի մասին:
«Սա էր հիմնական ստիպողը, որ համատեղ հայտարարությունը դուրս եկավ ուղղակի այդ պահին բանակցային շրջանակներից և գնաց սկզբունքներն ու դրա հետ կապված տարրերը հրապարակելուն»,- նշել է Բեքարյանը:

Bekaryan: Negotiations on Karabakh Conflict Settlement are in Deadlock
The negotiations on Karabakh conflict settlement are in deadlock. This was declared by the RA NA Deputy, the Chairman of NGO "European Integration" Karen Bekaryan in a press-conference in "Novosti-Armenia" media center.
"We can say that the negotiation process is at a frozen phase or is in deadlock. Naturally the Armenian sides demand the implementation of the agreements, but the Azerbaijani side has neither a wish nor will to do so," the RA NA Deputy said.
He also referred to the agreements on confidence-building measures reached in Vienna and St. Petersburg, mentioning that Azerbaijan once again "showed its style of refusing the agreements."
Talking about the joint declaration of the Foreign Ministers of the OSCE MG Co-Chair countries made in the framework of the OSCE Ministerial summit, Bekaryan paid attention to several issues. It is particularly important that several elements were recorded, however, they were not addressed and this is not welcomed by Armenia, but it is obvious for anyone knowing Karabakh conflict that those were addressed to Azerbaijan.
They demanded to fully come back to 1994-1995 agreements, Vienna, St.Petersburg agreements in regard with expanding Kasprzyk’s office and establishing investigation mechanisms. "They made an interesting step, declaring that the negotiations can be resumed in parallel to this, only in parallel," Bekaryan mentioned.
Besides, the deputy also mentioned that it is important that the representatives of the mediating countries again published the settlement principles and some elements of these principles. According to him, this was an answer to Azerbaijan, which during the whole 2016 has been creating a real mess in regard with these negotiation elements; it was talking about giving Karabakh a high level autonomy, the pressure of the mediators to recognize NKR, etc.
"This was the reason why the joint declaration referred to the negotiating principles," Bekaryan mentioned.