Քիսինջերը ՌԴ-ի հետ հաշտեցման պլան ունի Թրամփի համար
ԱՄՆ-ի նախկին պետքարտուղար Հենրի Քիսինջերը ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամի համար մշակում է պլան՝ ուղղված Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների նորմալացմանը, գրում է գերմանական Bild տաբլոիդը։
Ինչես նշում է պարբերականը, 93-ամյա դիվանագետը, ով բազմիցս հանդիպել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, Ռուսաստանի հետ հաշտեցումը համարում է ճիշտ քայլ Չինաստանի ուժեղացման ֆոնին։ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև հավասարակշռությունը, նրա կարծիքով՝ կնպաստի գլոբալ կայունության ամրապնդմանը։
Bild-ը, հղում անելով արևմտյան հատուկ ծառայությունների վերլուծությանը, որը հիմնված է Թրամփի թիմի կողմից ստացված տեղեկությունների վրա, պնդում է, որ Թրամփը Քիսինջերի խորհրդով մտադիր է հանել պատժամիջոցները Ռուսաստանի վրայից։ Բացի այդ, նախկին պետքարտուղարն իբր պատրաստվում է խորհուրդ տալ Թրամփին ճանաչել Մոսկվայի իրավունքը Ուկրաինայում, ինչպես նաև Բելառուսում, Վրաստանում և Ղազախստանում ազդեցության ոլորտի վրա։
Նախատեսվում է մշակել Ուկրաինայի զարգացման քաղաքական և տնտեսական պլան, համաձայն որի՝ Ռուսաստանը պետք է երաշխավորի այդ երկրի արևելյան մասի անվտանգությունը։ Ի պատասխան՝ Արևմուտքը պետք է ոչ պաշտոնապես ճանաչի Մոսկվայի իրավունքը Ղրիմի վրա՝ պաշտոնապես շարունակելով համարել թերակղզին Ուկրաինայի մաս։

У Киссинджера есть план для Трампа
Бывший госсекретарь Генри Киссинджер разработает для избранного президента США Дональда Трампа план по нормализации отношений с Россией. Об этом, как передает lenta.ru, пишет немецкий таблоид Bild.
Как отмечает издание, 93-летний дипломат, который неоднократно встречался с президентом РФ Владимиром Путиным, считает правильным шагом примирение с Россией на фоне усиления Китая. Баланс между США и Россией, по его мнению, будет способствовать укреплению глобальной стабильности.
Bild со ссылкой на анализ западных спецслужб, который основывается на сведениях, полученных от команды Трампа, утверждает, что избранный президент США по совету Киссинджера намерен снять санкции с России. Кроме того, бывший госсекретарь якобы собирается рекомендовать Трампу признать за Москвой право на сферу влияния в Украине, а также в Беларуси, Грузии и Казахстане.
Предполагается разработать план политического и экономического развития Украины, согласно которому Россия должна гарантировать безопасность восточной части этой страны. В ответ Запад должен неофициально признать право Москвы на Крым, формально продолжая считать полуостров частью Украины.