Դեկտեմբերի 27-ի լույս 28-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի հարավային /Հադրութ/, արևելյան /Մարտունի-Ակնա/ և հյուսիսարևելյան /Մարտակերտ/ ուղղություններով հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 50 անգամ՝ արձակելով ավելի քան 900 կրակոց: Բացի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, Մարտակերտի պաշտպանական ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 մմ-ոց ականանետ /11 արկ/:
Հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու նպատակով ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, հիմնականում՝ հյուսիսարևելյան ուղղությամբ դիմել են համարժեք  պատասխան գործողությունների և սահմանի ողջ երկայնքով  շարունակել վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

According to operative data, on the night of December 28 in the southern (Hadrut), eastern (Martuni-Akna) and northeastern (Martakert) directions of NKR-Azerbaijani border Azerbaijani Armed Forces violated the ceasefire over 50 times, firing more than 900 shots in the direction of the Armenian positions, the press service of the NKR Ministry of Defense informs.
In addition in the direction of Martakert the opponent also used 60-mm mortar (11 rounds).
Advanced units of the Defense Army suppressed the opponent’s offensive mainly in the north-eastern direction and resorted to a proportionate response actions.