Դեկտեմբերի 27-ի լույս 28-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի հարավային /Հադրութ/, արևելյան /Մարտունի-Ակնա/ և հյուսիսարևելյան /Մարտակերտ/ ուղղություններով հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 50 անգամ՝ արձակելով ավելի քան 900 կրակոց: Բացի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, Մարտակերտի պաշտպանական ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 մմ-ոց ականանետ /11 արկ/:
Հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու նպատակով ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, հիմնականում՝ հյուսիսարևելյան ուղղությամբ դիմել են համարժեք  պատասխան գործողությունների և սահմանի ողջ երկայնքով  շարունակել վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

По оперативным данным, в ночь с 27 на 28 декабря в южном (Гадрут), восточном (Мартуни-Акна) и северо-восточном (Мартакерт) направлениях карабахско-азербайджанской границы ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня около 50 раз, произведя в направлении армянских позиций свыше 900 выстрелов, сообщает пресс-служба минобороны НКР.
Помимо стрелкового оружия различного калибра, в направлении Мартакерта противник применил также 60-миллиметровый миномет (11 снарядов).
Передовые подразделения Армии обороны для подавления наступательной активной противника, в основном в северо-восточном направлении, прибегли к соразмерным ответным действиям и продолжают уверенно выполнять поставленную перед ними боевую задачу по всей протяженности границы.