Ռաֆսանջանիի անցած ուղին և հատուկ դերակատարումը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում
82 տարեկան հասակում մահացել է Իրանի նախկին նախագահ Ալի Աքբար Հաշեմի Ռաֆսանջանին: Իսլամական Հանրապետությունում Ռաֆսանջանիի ունեցած ազդեցության մասին է վկայում այն փաստը, որ Իրանում պաշտոնապես եռօրյա սուգ է հայտարարվել, իսկ հունվարի 10-ը ոչ աշխատանքային է լինելու:
Իրանական Tasnim լրատվակայքը հաղորդում է, որ Իրանի հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլահ Ալի Խամենեին իր ցավակցական ուղերձում Ռաֆսանջանիին անվանել է «իր վաղեմի ընկեր և Իսլամական շարժման դարաշրջանի դաշնակից»: Իրանի հոգևոր առաջնորդը նշել է, որ «տարաձայնություններն ու անհամաձայնությունները չեն կարողացել խանգարել իրենց 59 տարվա ընկերությանը»:
Ալի Աքբար Հաշեմի Ռաֆսանջանին Իսլամական հեղաշրջման առանցքային դերակատարներից և Ալի Խամենեիի մտերիմ աջակիցներից է եղել: 1960-70 ական թվականներին մի քանի անգամ ձերբակալվել է իր քաղաքական գործունեության համար: Շահի տապալումից հետո մասնակցել է Իսլամական հանրապետական կուսակցության ձևավորմանը: 1980-89 թվականներին զբաղեցրել է Իրանի խորհրդարանի խոսնակի պաշտոնը: Իրան-իրաքյան պատերազմի ժամանակ (1980-88) իրանական զինված ուժերի դե ֆակտո հրամանատարն է եղել:
1989-1997 թվականներին զբաղեցրել է Իրանի նախագահի պաշտոնը: 2007-2011 թվականների գլխավորել է Փորձագետների խորհուրդը, որն ընտրում է երկրի Հոգևոր առաջնորդին: 1987 թվականից Ռաֆսանջանին գլխավորել է նաև Որոշումների նպատակահարմարության խորհուրդը, որը փորձում է հարթել խորհրդարանի և Պահապանների խորհրդի միջև ծագող վեճերը: Փորձագետների խորհրդում Ռաֆսանջանին Իրանի գործող նախագահի հետ ներկայացնում էր չափավորների թևը, և ակնկալվում էր, որ Փորձագետների խորհրդի՝ փետրվարին կայանալիք ընտրություններում մեծ է լինելու հենց չափավորների հաղթանակի հավանականությունը Ռաֆսանջանիի գլխավորությամբ: Հետևաբար, որոշ վերլուծաբաններ արդեն կանխատեսում են, որ Ռաֆսանջանիի մահը լուրջ հարված է լինելու հատկապես Ռոհանիի համար՝ թուլացնելով նրա դիրքերը 2017 թվականի մայիսին սպասվող նախագահական ընտրություններում:
Հատկանշական է, որ Ալի Աքբար Ռաֆսանջանին էական դերակատարում է ունեցել 1992 թվականին Իրանի կողմից իրականացված միջնորդության մեջ, երբ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նպատակով Ռաֆսանջանիի հրավերով Թեհրան այցելեցին Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և Յակուբ Մամեդովը: Ռաֆսանջանին բանակցությունների ընթացքում հայտարարում էր, որ հակամարտությունը պետք է քաղաքական լուծում ստանա: Ցավոք, իրանական միջնորդությունը տևական արդյունք գրանցել չկարողացավ, բայց ընդգծեց Իրանի հավասարակշռված դիրքորոշումը Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում:

Путь Рафсанджани и его особая роль в урегулировании карабахского конфликта
В возрасте 82 лет скончался бывший президент Ирана Али Акбар Хашеми Рафсанджани. О том, какое влияние он имел в Исламской Республике, говорит тот факт, что в связи со смертью Рафсанджани в Иране объявлен трехдневный траур. Иранское агентство Tasnim сообщает, что верховный лидер страны Аятолла Али Хаменеи в своем послании выразил соболезнования и отметил, что "Рафсанджани был его давним другом и союзником эпохи исламского движения". Иранский верховный лидер подчеркнул, что "споры и разногласия не смогли помешать их 59-летней дружбе".
Али Акбар Рафсанджани был ключевой фигурой Исламской революции и близким соратником Али Хаменеи. В 1960-70-ых годах несколько раз был арестован из-за своей политической деятельности. После свержения шаха участвовал в формировании Исламской Республиканской Партии. В 1980-89 годах занимал  должность спикера парламента Ирана. Во время ирано-иракской войны (1980-88) был де-факто командующим иранскими вооруженными силами.
Рафсанджани занимал пост президента Ирана в 1989–1997 годах. В 2007-2011 годах возглавлял Совет экспертов, который выбирает верховного лидера страны. Вместе с действующим президентом Ирана Хасаном Роухани Рафсанджани представлял умеренное крыло, и ожидалось, что во время предстоящих выборов Совета экспертов в феврале вероятность победы умеренного крыла во главе с Рафсанджани будет большой. Следовательно, эксперты уже сейчас прогнозируют, что смерть Рафсанджани будет серьезным ударом для Роухани, который намерен баллотироваться в президентских выборах в мае 2017 года.
Примечательно, что Рафсанджани сыграл особую роль в посредничестве, осуществленной Ираном в 1992 году, когда по приглашению Рафсанджани лидеры Армении и Азербайджана Левон Тер-Петросян и Якуб Мамедов прибыли в Тегеран с целью урегулирования карабахского конфликта. Во время переговоров Рафсанджани заявлял, что конфликт должен быть решен политическим путем. К сожалению, иранское посредничество не смогло достичь долгосрочного результата, но подтвердило сбалансированную позицию Ирана по карабахскому конфликту.