Ռաֆսանջանիի անցած ուղին և հատուկ դերակատարումը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում
82 տարեկան հասակում մահացել է Իրանի նախկին նախագահ Ալի Աքբար Հաշեմի Ռաֆսանջանին: Իսլամական Հանրապետությունում Ռաֆսանջանիի ունեցած ազդեցության մասին է վկայում այն փաստը, որ Իրանում պաշտոնապես եռօրյա սուգ է հայտարարվել, իսկ հունվարի 10-ը ոչ աշխատանքային է լինելու:
Իրանական Tasnim լրատվակայքը հաղորդում է, որ Իրանի հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլահ Ալի Խամենեին իր ցավակցական ուղերձում Ռաֆսանջանիին անվանել է «իր վաղեմի ընկեր և Իսլամական շարժման դարաշրջանի դաշնակից»: Իրանի հոգևոր առաջնորդը նշել է, որ «տարաձայնություններն ու անհամաձայնությունները չեն կարողացել խանգարել իրենց 59 տարվա ընկերությանը»:
Ալի Աքբար Հաշեմի Ռաֆսանջանին Իսլամական հեղաշրջման առանցքային դերակատարներից և Ալի Խամենեիի մտերիմ աջակիցներից է եղել: 1960-70 ական թվականներին մի քանի անգամ ձերբակալվել է իր քաղաքական գործունեության համար: Շահի տապալումից հետո մասնակցել է Իսլամական հանրապետական կուսակցության ձևավորմանը: 1980-89 թվականներին զբաղեցրել է Իրանի խորհրդարանի խոսնակի պաշտոնը: Իրան-իրաքյան պատերազմի ժամանակ (1980-88) իրանական զինված ուժերի դե ֆակտո հրամանատարն է եղել:
1989-1997 թվականներին զբաղեցրել է Իրանի նախագահի պաշտոնը: 2007-2011 թվականների գլխավորել է Փորձագետների խորհուրդը, որն ընտրում է երկրի Հոգևոր առաջնորդին: 1987 թվականից Ռաֆսանջանին գլխավորել է նաև Որոշումների նպատակահարմարության խորհուրդը, որը փորձում է հարթել խորհրդարանի և Պահապանների խորհրդի միջև ծագող վեճերը: Փորձագետների խորհրդում Ռաֆսանջանին Իրանի գործող նախագահի հետ ներկայացնում էր չափավորների թևը, և ակնկալվում էր, որ Փորձագետների խորհրդի՝ փետրվարին կայանալիք ընտրություններում մեծ է լինելու հենց չափավորների հաղթանակի հավանականությունը Ռաֆսանջանիի գլխավորությամբ: Հետևաբար, որոշ վերլուծաբաններ արդեն կանխատեսում են, որ Ռաֆսանջանիի մահը լուրջ հարված է լինելու հատկապես Ռոհանիի համար՝ թուլացնելով նրա դիրքերը 2017 թվականի մայիսին սպասվող նախագահական ընտրություններում:
Հատկանշական է, որ Ալի Աքբար Ռաֆսանջանին էական դերակատարում է ունեցել 1992 թվականին Իրանի կողմից իրականացված միջնորդության մեջ, երբ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման նպատակով Ռաֆսանջանիի հրավերով Թեհրան այցելեցին Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և Յակուբ Մամեդովը: Ռաֆսանջանին բանակցությունների ընթացքում հայտարարում էր, որ հակամարտությունը պետք է քաղաքական լուծում ստանա: Ցավոք, իրանական միջնորդությունը տևական արդյունք գրանցել չկարողացավ, բայց ընդգծեց Իրանի հավասարակշռված դիրքորոշումը Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում:

The Path Rafsanjani Passed and His Special Role in Karabakh Conflict Settlement Process
Iran's ex-President Akbar Hashemi Rafsanjani died at the age of 82. The influence that Rafsanjani had in the Islamic Republic is proved by the fact that the Iranian cabinet declared three days of public mourning following the death of the former President and announced January 10 as public holiday.
According to the Iranian News Agency Tasnim, the Leader of the Islamic Revolution Ayatollah Ali Khamenei in his message called Rafsanjani "an old friend and ally of the era of Islamic Movement and a close colleague during the Islamic Republic era". The Iranian Supreme Leader said "disagreements during these long years were unable to break bonds 59 years of friendship".
Akbar Hashemi Rafsanjani was one of the main actors of the Islamic revolution and a close ally of Ali Khamenei. During the 1960-70-ies he was arrested several times for his political activities. After the overthrow of the Shah he was involved in the formation of the Islamic Republican Party. In 1980-89 he held the post of the Speaker of the Iranian Parliament. During the Iran-Iraq War (1980-88) was the de facto commander of the Iranian armed forces.
Rafsanjani served as Iran's president in 1989-1997 years. In 2007-2011 he headed the Expert Council, which selects the supreme leader of the country. Along with Iran’s current President Hassan Rouhani Rafsanjani represented the moderate wing of the Council, and it was expected that moderates could win the elections in the Council headed by Rafsanjani. Thus, some experts already predict that Rafsanjani's death would be a serious blow to Rouhani that intends to run in the presidential elections in May 2017.
It is noteworthy that Rafsanjani played a special role in the mediation undertaken by Iran in 1992, when by the invitation of Rafsanjani the Armenian and Azerbaijani leaders Levon Ter-Petrosyan and Yaqub Mamedov arrived in Tehran in order to discuss the Karabakh conflict settlement. During the negotiations Rafsanjani announced that the conflict should be resolved by political means. Unfortunately, Iranian mediation failed to achieve long-term results, but it confirmed the balanced position of Iran on Karabakh conflict.