Երբ ադրբեջանական դիվերսանտը վնասազերծվում է հայկական դիրքերում, պարզ է, թե ով է հարձակվել. Նալբանդյան
Այն պայմաններում, երբ Ադրբեջանը խոչընդոտում է հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնումը, համանախագահները մնում են այն եզակի ձևաչափը, որն իր մանդատի համաձայն կարող է և պետք է շարունակի իր կանխարգելիչ գործունեությունը: Այս մասին նշել է ՀՀ ԱԳ նախարար էդվարդ նալբանդյանը՝  ի պաստախան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին ադրբեջանական դիվերսիոն հարձակման վերաբերյալ տարածած հայտարարության մասին «Արմենպրեսի» հարցին:
«Համանախագահներն անդրադառնում են նրան, ինչի մասին մենք մշտապես հետևողականորեն բարձրաձայնում ենք: Համաձայն ենք նրանց հետ, որ հրադադարի խախտումներն անընդունելի են: Համաձայն ենք, որ պետք է անվերապահ իրականացվեն Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ներառյալ, ինչպես նշում են համանախագահները՝ հնարավորինս կարճ ժամանակահատվածում ներդրվի միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմը: Եռանախագահ երկրները բազմիցս են նշել, թե որ կողմն է մերժում մեխանիզմի ներդրումը, հետևաբար, հենց այդ կողմի վրա է ընկնում միջադեպերի և զինադադարի խախտումների ողջ պատասխանատվությունը։ Նման մեխանիզմը հնարավորություն կընձեռնի, ինչպես համանախագահներն են ասում, ձերբազատվել փոխադարձ մեղադրանքներից: Թեև, երբ ադրբեջանական դիվերսանտը վնասազերծվում է հայկական դիրքերում, բոլորի համար առանց մեխանիզմի էլ պարզ է, թե ով է հարձակվել:
Հուսով ենք, որ եռանախագահները հետևողական կլինեն` անհապաղ խստորեն արձագանքելու հակամարտության գոտում ուժի կամ ուժի սպառնալիքի յուրաքանչյուր դրսևորմանը` հատկապես, երբ հրադադարի խախտման արդյունքում զոհեր են լինում: Չպետք է թույլ տալ, որ ուշացած արձագանքը խախտումներ իրականացնողի կողմից ընկալվի, թե իր գործողությունները կարող են հանդուրժվել։ Ինչպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն են բազմիցս շեշտել՝ 1994-1995թթ զինադադարի եռակողմ համաձայնագրերի անվերապահ կատարումը պարտադիր է, դրանց խախտումների հետևանքով արձանագրված միջադեպերն անընդունելի են և լուրջ վնաս են հասցնում կարգավորման գործընթացին», - նշել է նախարարը::

Когда азербайджанский диверсант обезвреживается на армянских боевых позициях, ясно, какая сторона совершила нападение
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян прокомментировал "Арменпресс" распространенное 9 декабря заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ относительно попытки диверсионного проникновения, предпринятой ВС Азербайджана 29 декабря 2016 года на участке армяно-азербайджанской государственной границы. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА
"Сопредседатели коснулись того, о чем мы постоянно и последовательно говорим. Мы согласны с ними в том, что нарушения режима прекращения огня неприемлемы. Согласны, что достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге договоренности должны быть беспрекословно претворены в жизнь, включая, как отмечают посредники, внедрение в возможно короткие сроки механизма по расследованию инцидентов. Страны-сопредседатели неоднократно отмечали, какая сторона отвергает внедрение этого механизма, следовательно именно на эту сторону ложится вся ответственность за инциденты и нарушения режима прекращения огня. Подобный механизм даст возможность, как говорят сопредседатели, избавиться от взаимных обвинений. Хотя, когда азербайджанский диверсант обезвреживается на армянских позициях, для всех и без механизма очевидно, кто напал.
Мы надеемся, что сопредседатели будут последовательны в незамедлительной и жесткой реакции на каждое применение или угрозу применения силы в зоне конфликта, особенно, когда в результате нарушения гибнут люди. Не должно быть позволено, чтобы запоздалая реакция на нарушения со стороны их инициатора было расценено в качестве допустимости его действий. Как многократно подчеркивали сопредседатели Минской группы неукоснительное соблюдение трехсторонних бессрочных соглашений о прекращении огня от 1994-1995 гг. является обязательным, а зафиксированные в результате нарушения этих соглашений инциденты недопустимы и наносят серьезный урон процессу урегулирования.
В тех условиях, когда Азербайджан препятствует внедрению механизма по расследованию и расширению возможностей команды личного представителя Действующего председателя ОБСЕ, сопредседатели остаются тем исключительным форматом, который, согласно своему мандату, может и должен продолжать свою превентивную деятельность", - заявил глава МИД РА.