Օբաման հրաժեշտ է տվել ամերիկացիներին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱՄՆ-ի գործող նախագահ Բարաք Օբաման, ում պաշտոնավարումը ավարտվում է հունվարի 20-ին, հանդես է եղել հրաժեշտի ելույթով, որն սկսել է իր և կնոջ՝ Միշել Օբամայի անունից շարքային ամերիկացիներին ուղղված շնորհակալական խոսքով՝ իրեն հավատալու ու աջակցելու համար, գրում է gazeta.ru-ն:
«Տասն օրից աշխարհը կտեսնի մեր ժողովրդավարությանը հատուկ առանձնահատկությունը՝ իշխանության խաղաղ փոխանցումն ազատ ընտրված մի նախագահից մյուսին», - ասել է Օբաման՝ հավելելով, որ իր վարչակազմը կապահովի իշխանության փոխանցման հնարավորինս հարթ գործընթաց:
Օբաման նախագահի պաշտոնում իր վերջին ելույթն ունեցել է Չիկագոյում, որտեղ իր և առաջին տիկնոջ համար «սկսվել է ամեն ինչ». 2008 թվականին կայացած նախագահական ընտրություններում հաղթելուց հետո իր առաջին նախագահականելույթը Օբաման ունեցել է հենց Չիկագոյում:

Барак Обама попрощался с американцами (видео)
Действующий президент США Барак Обама начал свою прощальную речь на посту главы государства со слов благодарности американцам от себя и супруги Мишель за поддержку и веру в него, передает gazeta.ru.
"Через десять дней мир увидит отличительную особенность нашей демократии: мирную передачу власти от одного свободно избранного президента другому", - сказал Обама, добавив, что его администрация обеспечит "настолько гладкую передачу власти, насколько это возможно".
Обама выступает со своей финальной речью в Чикаго, где "все это началось" для него и первой леди. В Чикаго Обама произнес свою первую речь после победы на президентских выборах в 2008 году.