Չիլիի իշխանությունները հրապարակել են ՉԹՕ-ի գաղտնի տեսագրություն (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Մթնոլորտային անոմալ երևույթների հետազոտության չիլիական պետական կոմիտեն (CEFAA) տեսագրության ուսումնասիրության հիման վրա հանգել է այն եզրակացության, որ 2014  թվականին Սանտյագոյից արևմուտք Չիլիի օդաչուներին հաջողվել է երկնքում ՉԹՕ նկարահանել, գրում է newsru.com–ը։
Չճանաչված թռչող օբյեկտը ռազմական օդաչուները նկատել էին 2014-ի նոյեմբերի 11-ին՝ Չիլիի մայրաքաղաքից ոչ հեռու ափամերձ տարածքում պարեկության ժամանակ։ Ներկայացնելով զեկույցը՝ զինվորականներից մեկը ՉԹՕ-ն ներկայացրել է որպես «հարթ, ձգված օբյեկտ՝ երկու ջերմային կենտրոններով»։Реклама 15
Տեսագրությունից երևում է, ինչպես է  «դատարկությունից» հայտնված օբյեկտը անսպասելի անհետանում ամպերում։ CEFAA-ի մասնագետները պարզել են, որ օբյեկտը ո՛չ թռչուն էր, ո՛չ էլ տիեզերական աղբի կտոր, միջատ, օդանավ կամ էլ մթնոլորտային անոմալիա։ Ամփոփելով զեկույցը՝ կոմիտեն այդ օբյեկտն անվանել է «չճանաչված»։

Власти Чили опубликовали секретное видео с НЛО (видео)
Государственный чилийский Комитет по исследованию аномальных явлений в атмосфере (CEFAA) на основании изучения видеозаписи пришел к выводу, что летчикам Чили в 2014 году удалось заснять НЛО в небе к западу от Сантьяго, пишет newsru.com со ссылкой на The Huffington Post.
Неопознанный летающий объект был замечен военными летчиками 11 ноября 2014 года во время патрулирования прибрежного сектора неподалеку от столицы Чили. Представляя отчет, один из военных описал НЛО как "плоскую вытянутую структуру с двумя тепловыми центрами".
На видеозаписи видно, как появившийся буквально из пустоты объект так же внезапно исчез в облаках. Специалисты CEFAA установили, что объект не был птицей, куском космического мусора, насекомым, самолетом, парашютистом, дельтапланом или аномалией в атмосфере. Завершая доклад, комитет назвал объект "неопознанным", отмечает National Geographic.