Քրդերը ստանձնել են թուրք ոստիկանների վրա իրականացված հարձակման պատասխանատվությունը
Թուրքիայում ոստիկանների վրա հարձակման, ինչպես նաև երկրի արևմուտքում պայթեցված մեքենայի պատասխանատվությունն ստանձնել են քրդական ընդդիմության ներկայացուցիչները, փոխանցում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
Իրենց մասնակցության մասին հայտարարել են Քրդստանի ազատության բազեներ խմբավորման ներկայացուցիչները, որը համարվում են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության ճյուղը:
Միջադեպը տեղի է ունեցել Իզմիրում, երբ անհայտ անձիք հարձակվել են իրավապահ մարմինների վրա: Արդյունքում զոհվել է երկու ոստիկան:
Firat տեղեկատվական գործակալության միջոցով խմբավորման տարածած տեղեկատվության համաձայն, հարձակում գործել են իրենց երկու անդամ:  Խմբավորումն զգուշացրել է նոր հարձակումների մասին:
Նշենք, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ Քրդստանի ազատության բազեներ կոչվող խմբավորումը ստանձնում է հարձակման պատասխանատվություն:  Այսպես, դեկտեմբերին Ստամբուլում՝ մարզադաշտից ոչ մեծ հեռավորության վրա իրականացված ահաբեկչությունը խլել է 40, իսկ մեկ այլ՝ քաղաքի կենտրոնում իրականացված հարձակումը՝ 13 մարդու կյանք:

Ответственность за взрыв в турецком Измире взяли на себя курды
Ответственность за нападение на сотрудников полиции Турции, а также подрыв начиненного взрывчаткой автомобиля у блокпоста на западе страны взяли на себя представители курдского сопротивления, сообщает Reuters, передает ИА REGNUM.
О своей причастности заявила группировка Соколы свободы Курдистана (СВК), считающейся ответвлением Рабочей партии Курдистана (РПК). Инцидент произошел в Измире, когда неизвестные напали на блокпост правоохранительных органов в Измире, в результате чего погибло два человека.
Согласно заявлению группировки, распространенному информационным агентством Firat, нападение совершили два их члена. Группировка также предупредила о новых атаках.
Это уже не первый раз, когда СВК берет на себя ответственность за акты насилия. Так, в декабре в результате теракта поблизости от стадиона в Стамбуле погибло 40 человек, другой, совершенный в центре страны, унес жизни по меньшей мере 13 человек.