Մոսկվան դեմ է բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի արտահանձնմանն Ադրբեջանին
Ռուսաստանի Դաշնությունը դեմ է Բելառուսից հայտնի ռուս բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի արտահանձնմանն Ադրբեջանին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հունվարի 17-ին հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը 2016թ. ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Մենք դեմ ենք լրագրողի կամ մասնավոր անձանց կողմից այս կամ այն տարածաշրջանում այս կամ այն տարածքն այցելության քրեականացմանը: Մենք դեմ ենք նաև նրան, որ այս կամ այն երկրում ձերբակալված ՌԴ քաղաքացիները արտահանձնվեն երրորդ երկիր: Մենք հյուպատոսի միջոցով կապվել ենք պարոն Լապշինի հետ: Ձեռնարկելու ենք բոլոր միջոցները այս իրադրությունը կարգավորելու `ամբողջությամբ հարգելով ՌԴ քաղաքացու իրավունքները»,- նշել է Լավրովը:
Ղարաբաղ այցելելու համար Ադրբեջանի հարցումով Մինսկում ձերբակալված բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը Ադրբեջանի ԱԳՆ «սև ցուցակում» ընդգրկվել էր դեռ 2011 թվականին:  2015 թվականի հունիսին բլոգերը եղել է Ադրբեջանում ուկրաինական անձնագրով` մուտք գործելով Վրաստանի տարածքով:

Москва против выдачи блогера Лапшина властям Азербайджана
Москва постарается решить вопрос с задержанным за посещение Карабаха российско-израильским блогером Александром Лапшиным. Об этом заявил на пресс-конференции глава МИД России Сергей Лавров, передает Sputnik.
Против экстрадиции в третью страну Лавров отметил, что Россия выступает против криминализации посещения журналистами или другими лицами тех или иных территорий в различных регионах. При этом, по его словам, Москва несогласна с экстрадицией задержанных в том или ином государстве россиян в третью страну. "У нас был консульский контакт с господином Лапшиным. Знаем, что он является и гражданином Израиля. Исходим из того, что будем принимать все меры, чтобы эту ситуацию разрешить при полном уважении прав гражданина РФ, который одновременно является гражданином Израиля", — сообщил глава МИД РФ.
Напомним, что Лапшин был задержан в ночь на 15 декабря в Минске по запросу Азербайджана. Причиной инициированного Баку розыска Александра Лапшина стало посещение Карабаха. Генеральная прокуратура Азербайджана делает все возможное, чтобы добиться экстрадиции известного блогера, забывая об одном из основополагающих прав человека - праве на свободное передвижение.