Սանկտ Պետերբուրգում կանցկացվի հայկական կինոյի փառատոն
Հայ ժամանակակից ռեժիսորների ֆիլմերը կներկայացվեն Հայաստանի ժամանակակից կինոյի փառատոնում, որը կանցկացվի Սանկտ Պետերբուրգի Ալեքսանդրյան թատրոնի Նոր բեմում։
Ռուսաստանի հյուսիսային մայրաքաղաքում կցուցադրվեն ռեժիսոր Մարիա Սահակյանի «Դա ես չեմ», Արամ Շահբազյանի «Փրկության քարտեզ», Արսեն Աղաջանյանի «Հանի-Մանի» և Ռոման Մուշեղյանի «Արևմտյանը» ֆիլմերը։
Սանկտ Պետերբուրգի Հայկական ազգային-մշակութային ինքնավարության նախագահ Կարեն Մկրտչյանը Sputnik Արմենիային տված հարցազրույցում պատմեց հայկական կինոյի առաջին փառատոնի մասին, որը տեղի կունենա Սանկտ Պետերբուրգում։
«Ալեքսանդրյան թատրոնը երկրի լավագույն հարթակներից մեկն է, մասնավորապես` Պետերբուրգի։ Ես չեմ մասնակցել ֆիլմերի ընտրությանը, միայն ֆինանսական աջակցություն եմ ցուցաբերել։ Փաստորեն դա հայկական կինոյի շաբաթ է Պետերբուրգում։ Հուսով եմ, որ անշլագ կլինի», — ասել է Մկրտչյանը։

Фестиваль современного армянского кино пройдет в Санкт-Петербурге
Фильмы современных армянских режиссеров будут представлены на фестивале современного кино Армении на Новой сцене Александринского театра Санкт-Петербурга.
В северной столице России будут показаны ленты "Это не я" режиссера Марии Саакян, "Карта спасения" Арама Шахбазяна, "Хани-Мани" Арсена Агаджаняна и "Западная" Романа Мушегяна.
О первом фестивале армянского кино, который пройдет в Петербурге, в интервью Sputnik Армения рассказал председатель Армянской национально-культурной автономии Санкт-Петербурга Карен Мкртчян.
"Александринский театр — это одна из лучших площадок страны, и Петербурга, в частности. В отборе фильмов я не участвовал, а лишь оказывал финансовую поддержку. Фактически, это неделя армянского кино в Петербурге. Надеемся, что будет полный аншлаг", — сказал Мкртчян.