Ես վտանգի մեջ եմ, բայց բոլորն են Թուրքիայում վտանգի մեջ․ Կարո Փայլան
Քրդամետ «Ժողովրդադեմոկրատական» կուսակցության հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանը, Tert.am-ի հետ զրույցում խոսելով նախորդ շաբաթվա վերջին Մեջլիսում իր դեմ կատարվածի վերաբերյալի մասին, պատմեց, որ սահմանադրական հանրաքվեի քննարկման ժամանակ խոսել է այն մասին, որ նախորդ դարասկզբին  թուրքական իշխանությունները Oսմանյան կայսրությունում վերացրեցին չորս ազգերի՝ հայերին, հույներին, ասորիներին, հրեաներին։
«Ես նրանց ասել եմ, որ մենք այն ժամանակ կազմում էինք բնակչության 40 տոկոսը, հիմա կազմում ենք 0․9 տոկոսը: Ես այդ դեպքերն անվանեցի՝ «ցեղասպանություն» և ասացի՝ ես դա այդպես եմ անվանում, դուք ինչպես էլ ցանկանաք այնանվանել»,- ասաց նա:
«Դժբախտաբար, ինձ նորից թիրախ  դարձրին․ ես վտանգի մեջ եմ, բայց բոլորն են Թուրքիայում վտանգի մեջ»,- ասաց նա՝ նշելով, որ երկրում ազգայնական տրամադրություններ են տիրում, իսկ սահմանադրական հանրաքվեով այդ տրամադրությունները ավելի կամրանան:
Կարո Փայլանի խոսքով՝ ինքը շարունակելու է պատժից հետո նույն կերպ իր աշխատել խորհրդարանում: «Հրանտ Դինքի սպանությունից հետո «ցեղասպանություն» բառը մարդիկ վախենում էին օգտագործել: Հիմա մենք կարիք ունենք նոր սերնդի, որը քաջություն կունենա ամենուր՝ խորհրդարանում, լրատվամիջոցներով՝ թերթերով, հեռուստատեսությամբ խոսելու ցեղասպանության մասին»,- ասաց Կարո Պապյանը:
Հիշեցնենք, որ «ցեղասպանություն» եզրույթի համար Փայլանին պատժել են` երեք նիստով հեռացնելով մեջլիսի աշխատանքներից: Փայլանի խոսքերը հանվել են նիստի արձանագրություններից:

Garo Paylan: I Am in Danger, But Everybody Else Is in Danger in Turkey
In an interview with Tert.am, Garo Paylan, an Armenian member of the Turkish parliament shared his comments on the scandal surrounding his personality.
Paylan said that the scandal rose after he said, at the debate over constitutional reforms, that the Turkish authorities annihilated four nations – Armenians, Greeks, Assyrians and Jews – in the early 20th century.
"What I said to them was that we made up 40% of the population then - instead of the 0.9% now. I referred to those events as ‘genocide’ and said ‘you can use any wording you like’."
"Sadly enough, they made me a target again. I am in danger. But everybody else is in danger in Turkey," he said, expressing concerns over deeper anti-nationalist sentiments in the wake of the constitutional referendum.
The proposed amendments, if adopted, will doom dissidents to silence, establishing a fascist regime in the country, the lawmaker noted.
He added that the Armenians in Turkey and he personally are concerned about the community’s future. "My concern is not limited only to the Armenian community; I am concerned also about the other religious minorities."