Ես վտանգի մեջ եմ, բայց բոլորն են Թուրքիայում վտանգի մեջ․ Կարո Փայլան
Քրդամետ «Ժողովրդադեմոկրատական» կուսակցության հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանը, Tert.am-ի հետ զրույցում խոսելով նախորդ շաբաթվա վերջին Մեջլիսում իր դեմ կատարվածի վերաբերյալի մասին, պատմեց, որ սահմանադրական հանրաքվեի քննարկման ժամանակ խոսել է այն մասին, որ նախորդ դարասկզբին  թուրքական իշխանությունները Oսմանյան կայսրությունում վերացրեցին չորս ազգերի՝ հայերին, հույներին, ասորիներին, հրեաներին։
«Ես նրանց ասել եմ, որ մենք այն ժամանակ կազմում էինք բնակչության 40 տոկոսը, հիմա կազմում ենք 0․9 տոկոսը: Ես այդ դեպքերն անվանեցի՝ «ցեղասպանություն» և ասացի՝ ես դա այդպես եմ անվանում, դուք ինչպես էլ ցանկանաք այնանվանել»,- ասաց նա:
«Դժբախտաբար, ինձ նորից թիրախ  դարձրին․ ես վտանգի մեջ եմ, բայց բոլորն են Թուրքիայում վտանգի մեջ»,- ասաց նա՝ նշելով, որ երկրում ազգայնական տրամադրություններ են տիրում, իսկ սահմանադրական հանրաքվեով այդ տրամադրությունները ավելի կամրանան:
Կարո Փայլանի խոսքով՝ ինքը շարունակելու է պատժից հետո նույն կերպ իր աշխատել խորհրդարանում: «Հրանտ Դինքի սպանությունից հետո «ցեղասպանություն» բառը մարդիկ վախենում էին օգտագործել: Հիմա մենք կարիք ունենք նոր սերնդի, որը քաջություն կունենա ամենուր՝ խորհրդարանում, լրատվամիջոցներով՝ թերթերով, հեռուստատեսությամբ խոսելու ցեղասպանության մասին»,- ասաց Կարո Պապյանը:
Հիշեցնենք, որ «ցեղասպանություն» եզրույթի համար Փայլանին պատժել են` երեք նիստով հեռացնելով մեջլիսի աշխատանքներից: Փայլանի խոսքերը հանվել են նիստի արձանագրություններից:

Пайлан: "Я в опасности, но в Турции в опасности находится каждый"
Депутат турецкого парламента армянского происхождения, член Народно-демократической партии Турции Каро Пайлан, говоря в беседе с Tert.am о случившемся с ним в турецком меджлисе в конце прошлой недели, рассказал, что во время обсуждения конституционного референдума он заявил о том, что в начале прошлого века Османская империя, правопреемником которой является нынешняя Турция, пыталась стереть с лица земли армян, греков и ассирийцев.
"Я заявил о том, что армяне составляли тогда 40% населения, а армянское население нынешней Турции составляет 0.9%. Я назвал эти события Геноцидом и отметил, что они могут называть это, как хотят", - сказал он.
"К несчастью, меня снова сделали мишенью, я в опасности, но в Турции в опасности находится каждый", - сказал он, отметив, что в стране наличествуют националистические настроения, а посредством конституционного референдума эти настроения только укрепятся.
Как передает Tert.am, по словам Каро Пайлана, он продолжит свою работу в парламенте Турции тем же образом. "После убийства Гранта Динка люди боялись использовать термин "геноцид". Стране нужно новое поколение, которое осмелится говорить о геноциде повсюду – в парламенте, в СМИ", - сказал Каро Пайлан.