Լուսարձակներով «զինված» անասուններով խուճապի մեջ ենք գցել հակառակորդին. մայոր Վ. Ամիրխանյան
Այս տարի հայկական բանակը դառնում է 25 տարեկան: Հայոց բանակի մասին առավել լավ պատկերացումներ ունեն այդ բանակի կազմավորման ակունքներում կանգնած մարդիկ, ովքեր մասնակցել են 90-ականների պատերազմական գործողություններին և հետպատերազմյան վերականգնողական աշխատանքներին:
«Արմեդիա» ՏՎԳ զրուցակիցն է մայոր, զինվորական թոշակառու Վաչագան Ամիրխանյանը:
«Պատերազմի ժամանակ եղել եմ ավագ լեյտենանտ, հետագայում ծառայել եմ կապիտալ շինարարության և զինվորների բնակավորման վարչությունում՝ որպես գլխավոր կոնստրուկտոր: Հիմնական թոշակի անցել եմ մայորի կոչումով»,- պատմում է Վաչագանը:
Հարցին, թե նկատելի՞ են իր համար հայկական բանակում գրանցված փոփոխությունները, Վ. Ամիրխանյանը պատասխանեց. «Այդ բարեփոխումները շատ են: Ինձ համար դրանք ոչ միայն նկատելի են, այլև՝ ինքս եմ մասնակցել այդ գործընթացներին: Այդ փոփոխությունները վերաբերում են ոչ միայն զինատեխնիկական հագեցվածությանն ու շենք-շինության բարելավմանը, այլև՝ հոգեբանությանը: Ապրիլյան պատերազմը փաստեց, որ բանակում հոգեբանական մթնոլորտը, զգոնությունը դրված է բարձր հիմքերի վրա»:
«Հակառակորդին թերագնահատել պետք չէ, սակայն հակառակորդի բանակում բարոյահոգեբանական մթնոլորտը թույլ հիմքերի վրա է, քանի որ նրանց մոտ փոխհարաբերություններն ու զինվորական կարգապահությունն այն մակարդակի վրա չէ, ինչ մեզ մոտ, իսկ դա բերում է հաղթանակի»,- նշեց նա:
Մեզ հետաքրքրեցին զավեշտալի, հնարամիտ դեպքերը, որոնք եղել են պատերազմի ժամանակ: Զինվորական թոշակառուն ժտաց. «Պատերազմի անմիջապես ավարտից հետո կատարել եմ ինժեներական աշխատանքներ, մասնավորապես՝ ճանապարհների, դիրքերի շինարարություն, ականազերծում: Այն ժամանակ չունենալով բավականաչափ տեխնիկական հագեցվածություն՝ դիրքերի ամրացման աշխատանքներում շատ հաճախ, որպես տեխնիկական միջոցներ, կիրառել ենք կենդանական ուժը՝ ձիեր, ավանակներ: Քիչ չեն եղել այնպիսի զավեշտալի իրավիճակներ, երբ անասունների վրա ամրացրել ենք լուսարձակներ, հակառակորդն էլ կարծել է, թե զինված հարձակում ենք պատրաստում, և խուճապահար փախուստի դիմել:
Մեր բանակում հնարամտությունների պակաս չի եղել:  Օրինակ մի դեպք (ծիծաղում է):  Քելբաջարի դիրքերում, մարտական գործողությունների ժամանակ, ուղղաթիռով հայ զինվորներն ալյուր են շաղ տվել, թշնամին էլ կարծել է, թե մերոնք քիմիական զենք են կիրառում, փախուստի են դիմել»:
Շնորհավորելով Բանակի օրվա կապակցությամբ՝ Վ. Ամիրխանյանն ասաց. «Սահմանին կանգնած զինվորին խորհուրդ կտամ անմիջապես կատարել հրամանատարների պահանջներն ու հորդորները. բացի այն, որ մեծին լսողի ոտքը քարին չի առնի, դա նաև իրենց պարտականությունն է բանակում»:

War Veteran: The Cattle "Armed" with Lights Made the Opponent Run in Panic
This year the Armenian Army turned 25. The people, who stand in the origins of the creation of the army, who participated in the war of 90s and were engaged in the post-war reconstruction works, have the best understanding about our army.
"Armedia" IAA talked to mayor, military veteran Vachagan Amirkhanyan.
"During the war I was Senior Lieutenant, afterwards I worked in the division of capital construction and soldier housing as a chief designer. Now I have retired as a mayor," Vachagan said.
In response to the question whether he notices any changes in the Armenian army, Amirkhanyan noted: "There are many reforms. For me they are not only noticeable, I myself took part in those processes. Those changes refer not only to the improvement of the facilities and house-building, but they are also psychological. The April war proved that the psychological mood, alertness is at a high level."
"You should not underestimate you opponent, however moral, psychological atmosphere in the opponent’s army is weak, because the level of relationship among military soldiers and military discipline, is not like ours. This leads to victory," he noted.
We were interested in funny incidents that happened during the war. The military veteran smiled: "After the end of the war, engineer works were conducted, particularly construction of roads, military positions, demining. At that time because there was no sufficient technical equipments, we used animal forces, those of horses, donkeys. There were many cases, when we fastened lights on the cattle; the opponent thought it was military attack and run in panic."
"In our army there were many smart tricks. For example, I remembered an incident (laughs). During the military operation in Kelbajar, the Armenian soldiers poured flour from the helicopter, the opponent thought it was chemical weapon, and ran away."
Congratulating on the day of army Amirkhanyan noted: "I will advice the solders standing on the borders to immediately perform the orders and requests of their commanders. Aside from the fact, that those, who listen to the words of adults, will not face hardships, it is their duty in the army."