Նյու Յորքում դաշնային շրջանային դատարանը ժամանակավորապես արգելել է միգրանտների արտաքսումը
Նյու Յորքում դաշնային շրջանային դատարանը ժամանակավորապես արգելել է ԱՄՆ օդանավակայաններից ամերիկյան գործող վիզաներով միգրանտների արտաքսումը՝ չնայած նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրամանին, հայտնում է BBC–ն։
Այսպիսով դատավոր Էնն Դոնելին բավարարել է Քաղաքացիական ազատությունների պաշտպանության ամերիկյան միության հայցը։ Միության տվյալներով որոշումը կտարածվի մինչեւ 200 մարդու վրա, որոնք ԱՄՆ օդանավակայանների տարանցիկ գոտիներում են գտնվում։
Ըստ ուրբաթ ընդունված հրամանագրի՝ ԱՄՆ-ն դադարեցրել է սիրիացի փախստականների ընդունումը ու 120 օրով սառեցրել այլ երկրներից փախստականների ընդունումը, որպեսզի կանխի արմատական մուսուլման ահաբեկիչների մուտքը երկիր։
Ըստ Թրամփի հրամանագրի՝ Իրաքի, Իրանի, Եմենի, Լիբիայի,Սիրիայի, Սոմալիի ու Սուդանի քաղաքացիները պետք է հրաժարվեն Ամերիկա մեկելուց, եթե չունեն ԱՄՆ-ում կեցության թույլտվություն կամ դիվանագիտական վիզա։

Суд США временно отменил указ Трампа о мигрантах
Суд Нью-Йорка частично приостановил действие указа президента США Дональда Трампа, сообщает Корреспондент. Указом был введен запрет въезд в США на протяжении 90 дней беженцам, мигрантам и путешественникам из семи мусульманских стран.
Такое решение федеральный судья Бруклина приняла после обращения Американского союза гражданских свобод, которое было сделано на фоне вспыхнувших протестов в нескольких крупных аэропортах США, где в соответствии с указом Трампа полиция и миграционная служба начали задерживать приезжих.
Своим решением федеральный суд разрешил находиться в США тем, кто уже прибыл в страну и у кого есть американская действующая виза. Агентство Reuters уточняет, что временное разрешение остаться в Соединенных Штатах коснется 100-200 человек, которые были задержаны в аэропортах страны.