Մերկելի և Թրամփի առաջին պաշտոնական հեռախոսազրույցը. ի՞նչ է քննարկվել
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վերջինիս պաշտոնակալությունից հետո առաջին անգամ հեռախոսազրույց են ունեցել։  Զրույցը շարունակվել է 45 րոպե, հայտնում է DW–ն։
Մերկելի ու Թրամփի համատեղ հայտարարության մեջ նշվում է, որ զրույցի ընթացքում քննարկվել է  Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակը, Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները  ու հակամարտությունը Ուկրաինայում։
Զրուցակիցները շեշտել են ՆԱՏՕ-ի դերը խաղաղություն ու կայունություն պահպանելու հարցում։ Բացի այդ, Մերկելն ԱՄՆ նախագահին հրավիրել է G20 գագաթնաժողովին, որը 2017-ի հուլիսին կանցնի Համբուրգում։

Трамп провел первые переговоры с Меркель
Канцлер ФРГ Ангела Меркель (Angela Merkel) и президент США Дональд Трамп в субботу, 28 января, впервые провели телефонные переговоры после вступления Трампа в должность. Разговор продолжался 45 минут, сообщает DW.
Как отмечается в совместном заявлении Меркель и Трампа, в ходе беседы обсуждалась ситуация на Ближнем Востоке, а также отношения с Россией и конфликт на Украине.
Была подчеркнута роль НАТО в поддержании мира и стабильности. Кроме того, Меркель пригласила президента США на саммит G20, который пройдет в июле 2017 года в Гамбурге.