Ինչու՞ է Թրամփը դժգոհ ՆԱՏՕ-ի անդամ իր գործընկերներից
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը լի է ՆԱՏՕ-ն բարեփոխելու պատրաստակամությամբ, մասնավորապես՝ կառույցի ներսում ռազմական ծախսերն արդարացիորեն բաշխելու ուղղությամբ:  Այս մասին գրում է Die Welt թերթը՝ մեկնաբանելով Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ Թրամփի ունեցած հեռախոսազրույցը:
Պետք է նշել, որ Դոնալդ Թրամփը վերոնշյալ հեռախոսազրույցում բարձրացրել է այն հարցը, որը ԱՄՆ նախկին նախագահների օրոք ևս հնչեցվել են: Խոսքը վերաբերում է ՆԱՏՕ-ի շատ անդամ երկրների կողմից ոչ բավարար ռազմական հատկացումներին, ինչի արդյունքում  դաշինքի ներսում ռազմական ծախսերի 75%-ը բաժին է ընկնում ԱՄՆ-ին:
ՆԱՏՕ-ն՝ Հյուսիսատլատնյան դաշինքը, ռազմաքաղաքական համագործակցության ձևաչափ է, որը հիմնվել է 1949թ.: Դաշինքը ներառում է Եվրոպական երկրների մեծ մասը, ԱՄՆ ու Կանադան:
Մի շարք կարգավորումներին զուգահեռ, Դաշինքն ունի ֆինանսավորումը կարգավորող դրույթ: Մասնավորապես, ՆԱՏՕ անդամների ռազմական ծախսերը պետք է ՀՆԱ 2%-ից պակաս չլինեն: Չնայած այս դրույթին,  ՆԱՏՕ-ի եվրոպական 25 երկրներից միայն երեքն էին այն կատարում՝ Մեծ Բրիտանիան, Հունաստանն ու Էստոնիան:
Այսպես, 2013 թ. եվրոպական երկրների ռազմական ծախսերի միջին գումարը կազմել է ՀՆԱ 1,4%: Նման ցուցանիշը պայմանավորում են Եվրոպայում առաջացած ֆինանսատնտեսական ճգնաժամով:
Ինչ վերաբերում է ՆԱՏՕ-ի ռազմական ծախսերի համախառն գումարում ԱՄՆ դերին, ապա 1995-2013թթ ընկած ժամանակահատվածում ռազմական ծախսերի այդ ցուցանիշը  59%-ից հասել է 72 %-ին:
2016թ. տվյալների համաձայն՝ ռազմական ծախսերի 2%-ի շեմը լրացրել են եվրոպական չորս երկրներ՝ Մեծ Բրիտանիան (60,3 մլրդ դոլար, ՀՆԱ 2.21 %), Լեհաստանը (9,3 մլրդ դոլար, ՀՆԱ 2%), Հունաստանը (4,5 մլրդ դոլար, ՀՆԱ 2.38%) և Էստոնիան (479 մլն դոլար, ՀՆԱ 2.16%):
Հատկանշանական է, որ ՆԱՏՕ  ռազմական ծախսերի 72% -ից ավելին՝ 918,3 մլրդ դոլարի չափով 2016թ-ին արվել է կրկին ԱՄՆ կողմից: Նշենք, որ այդ գումարը կազմել է ԱՄՆ ՀՆԱ-ի 3,61% և գերազանցել է նույն ժամանակահատվածի համար Պենտագոնի տարեկան բյուջեն, որը կազմում է 580,3 մլրդ դոլարը:
Պատահական չէ, որ ԱՄՆ նորընտիր ղեկավարի, ինչպես նաև նրան նախորդողների մոտ առաջացել է ծախսերի անհավասար բաշխումը լուծելու խնդիր:  Հարցարդումը կատարվում է հետևյալում՝ համարժե՞ք է ՆԱՏՕ-ի արդյունավետությունն ու դրա դիմաց միայն ԱՄՆ կողմից վճարված գումարի չափը:
Փաստացի այսօր Դոնալդ Թրամփը շեշտադրում է ՆԱՏՕ-ում եվրոպական երկրների ոչ բավարար կամ սիմվոլիկ աջակցություն ունենալու խնդիրը: Կհաջողվի՞ արդյոք ԱՄՆ վարչակազմին ստիպել ՆԱՏՕ-ի անդամ իր գործընկերներին կատարել ստանձնած պարտավորությունները, ցույց կտա ժամանակը:

Why Is Trump Dissatisfied With Its NATO Partners?
The US President Donald Trump is full of willingness to reform NATO, and in particular, to distribute fairly the expanses within the military structure. This is reported by Die Welt newspaper, commenting on Trump's telephone conversation with German Chancellor Angela Merkel.
It should be noted that Donald Trump raised the same issue during the telephone conversation, which was also raised by former US presidents. It refers to insufficient military allocations by many NATO member countries, resulting in 75% of military spending within the bloc which falls on the United States.
NATO is format pf military-political cooperation, which was established in 1949. The alliance includes most European countries, USA and Canada.
Along with a number of regulations, the Alliance has also a funding regulatory provision. In particular, the military expenditure of the members of NATO should not be less than 2% of their GDP. Despite this provision, only three of the 25 NATO-member European countries do so - among them Great Britain, Greece and Estonia.
Thus, in 2013 the average amount of military expenditure in Europe amounted to 1.4% of GDP. This figure is due to the financial crisis in Europe.
As for the US role in NATO's military expenditure in the gross amount, from the years of 1995-2013 the figure reached from 59% to 72%.
In 2016, the military spending of 2% was fulfilled only by four European countries: the UK (60.3 billion dollars, 2.21% of GDP), Poland (9.3 billion dollars, 2% of GDP), Greece (4.5 billion dollars, 2.38% of GDP) and Estonia (479 million dollars, 2.16% of GDP).
It is noteworthy that 72% of NATO's military spending in 2016, that is more than 918.3 billion dollars, was contributed by the US again. It should be noted that this amount (3,61% of US GDP) exceeded even the Pentagon's annual budget, which amounted only to 580.3 billion dollars in 2016.
It is no coincidence that US President, as well as the former presidents, voiced this problem of the unequal distribution of military spending. The questioning sounds as follows:  Is NATO's effectiveness equivalent to the amount paid by the US?
In fact, Donald Trump emphasis the problem of having insufficient or just a symbolic support of European countries towards NATO. Whether the US administration will force NATO to fulfill its commitments to its partners,  time will show.