ԼՂՀ ՊՆ. արձանագրվել է հակառակորդի կողմից հրադադարի խախտումների աճ
Փետրվարի 9-ին և լույս 10-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին արձանագրվել է հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանաման ռեժիմի խախտումների աճ: Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից, տարբեր տիպի նռնականետերից ու հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 70 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1000 կրակոց, հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել սահմանի արևելյան, հարավային և հյուսիսարևելյան ուղղություններում: Նշված հատվածներում ադրբեջանական զինուժը ականանետից ու նռնականետերից ընդհանուր առմամբ արձակել է 34 արկ, որից 24-ը ականանետերից, 10-ը՝ նռնականետերից:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը տիրապետում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանն առաջնագծում՝ խիստ անհրաժեշտության դեպքում պատասխանելով հակառակորդի նախահարձակ գործողություններին:

По оперативным данным, в ночь с 9 на 10 февраля на карабахско-азербайджанской границе зарегистрирован рост числа нарушений ВС Азербайджана режима перемирия, сообщает пресс-служба минобороны НКР.
ВС Азербайджана из 60-и и 82-миллиметровых минометов, различных гранатометов и стрелкового оружия нарушили режим перемирия около 70 раз.
Противник произвел в направлении армянских позиций более 1000 выстрелов.
Наиболее интенсивные нарушения режима перемирия зарегистрированы в восточном, южном и северо-восточном направлениях границы. На указанных участках ВС Азербайджана из миномета и гранатометов выпустили в общей сложности 34 снаряда (24 – из минометов, 10 – из гранатометов).
Передовые подразделения Армии обороны владеют оперативно-тактической обстановкой, отвечая на наступательные действия противника в случае крайней необходимости.