ՀՀ պաշտպանության նախարարը այցելել է հայ-ադրբեջանական սահմանի մարտական հենակետերից մեկը (ԼՈԻՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Փետրվարի 13-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը աշխատանքային այցով եղել է ՀՀ Գեղարքունիքի և Տավուշի մարզերում: Շրջայցին մասնակցել են ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը, ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանը, բարձրաստիճան մի շարք պաշտոնյաներ ու զինվորականներ:
Այցը մեկնարկել է Վարդենիս քաղաքից, որտեղ շրջելով ու տեղում ծանոթանալով կայազորային հոսպիտալի և քաղաքային հիվանդանոցի պայմաններին՝ պաշտպանության ու առողջապահության նախարարները քննարկել են բուժհաստատությունների միավորմանն առնչվող հարցեր, կարևորել քաղաքացու ու զինծառայողի համար բուժման լավագույն պայմանների ապահովումը:
Այնուհետև ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը եղել է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի արևելյան հատվածի մարտական հենակետերից մեկում: Շրջելով խրամուղիներով` նախարարը տեղում ծանոթացել է մարտական հերթապահության կրման պայմաններին, անձնակազմի բարոյահոգեբանական վիճակին, ինժեներական կառույցների հուսալիությանը, ինչպես նաև խրախուսել դիրքապահ մի քանի զինծառայողների:
Շրջայցի հաջորդ կանգառը Գեղարքունիքի մարզի Վահան համայնքում էր: ՀՀ պաշտպանության և առողջապահության նախարարները, ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետը հանդիպել են մարզի ղեկավարության, սահմանամերձ համայնքի բնակիչների հետ: Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերը մշտապես գտնվում են ՀՀ պաշտպանության նախարարության ուշադրության կենտրոնում: Լսելով բնակիչների խնդիրները՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարն ու ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետն ընդգծել են, որ սահմանամերձ գյուղացու պաշտպանությունը հուսալի ձեռքերում է, և առաջապահ հենակետերում արվում է ամեն ինչ՝ բնակչության անվտանգությունն առավել ապահով դարձնելու համար:
Շրջայցի շրջանակում պատվիրակությունը եղել է նաև 3-րդ բանակային զորամիավորման զինավաններից մեկում, որտեղ ընթացող շինարարական աշխատանքները մոտենում են ավարտին: Զորամիավորման զորամասերից մեկի անձնակազմն առաջիկայում ծառայությունը կշարունակի նոր ու հարմարավետ պայմաններում: Նորակառույց զինավանում Վիգեն Սարգսյանը ծանոթացել է կատարված ու ընթացիկ աշխատանքներին, ունկնդրել 3-րդ և 2-րդ բանակային զորամիավորումների հրամանատարների զեկույցները:
Մեկօրյա այցը եզրափակվել է Բերդում: ՀՀ պաշտպանության և առողջապահության նախարարները ծանոթացել են զինվորական հոսպիտալի և քաղաքային հիվանդանոցի շենքային պայմաններին, քննարկել են բժշկական հաստատությունների միավորմանն առնչվող հարցեր:
Լրագրողների հետ կայացած զրույցի ընթացքում պաշտպանության ու առողջապահության նախարարներն ամփոփել են այցը, ընդգծել խնդրահարույց հարցերին տեղում ծանոթանալու և համատեղ քննարկելու կարևորությունն ու արդյունավետությունը:

Министр обороны Армении побывал на одном из боевых опорных пунктов госграницы (фото)
Министр обороны Армении Виген Саргсян, министр здравоохранения РА Левон Алтунян, начальник Главного штаба Вооруженных сил Армении, генерал-лейтенант Мовсес Акопян накануне с рабочим визитом посетили Гегаркуникскую и Тавушскую области республики, передает Panorama.am со ссылкой на пресс-службу армянского оборонного  ведомства.
Визит начался с города Варденис, где министры обороны и здравоохранения Армении, ознакомившись на месте с условиями в гарнизонном госпитале и городской больнице, обсудили вопросы объединения медучреждений, отметили важность обеспечения лучших условий для лечения граждан и военнослужащих.
Глава минобороны Армении Виген Саргсян побывал также на одном из боевых опорных пунктов на восточном участке армяно-азербайджанской государственной границы.
Министр на месте ознакомился с условиями несения боевого дежурства, морально-психологическим состоянием личного состава, надежностью инженерных сооружений, а также поощрил группу военнослужащих.
Следующим пунктом была община Ваан Гегаркуникской области. Главы минобороны и минздрава Армении, начальник ГШ ВС РА встретились с руководством области, с жителями приграничной общины. Виген Саргсян отметил, что приграничные общины Армении постоянно находятся в центре внимания минобороны РА. Глава минобороны Армении и начальник ГШ ВС РА подчеркнули, что защита жителей приграничных сел – в надежных руках, на передовой делается все возможное для дальнейшего повышения безопасности населения.
В рамках визита делегация побывала также в одном из военных городков 3-го армейского корпуса, где строительные работы подходят к завершению. Виген Саргсян ознакомился с проведенными и текущими работами, выслушал доклады командиров 2-го и 3-го армейских корпусов.
Конечным пунктом визита был Берд. Главы минобороны и минздрава Армении ознакомились с условиями в зданиях военного госпиталя и городской больницы, обсуждены вопросы касательно объединения медучреждений.
В беседе с журналистами министры подвели итоги визита, заявив об эффективности ознакомления на месте с проблемными вопросами.