Հայաստանը խաղաղություն է մաղթում Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին
ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ Հայաստանը մարդասիրական օգնության հերթական խմբաքանակն է ուղարկել Սիրիա: Ինչպես նշել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, օգնության մատակարարումն իրականացվել է ռուսական կողմի հետ համագործակցության միջոցով: Ռուսաստանի տրամադրած բեռնատար օդանավի միջոցով Հայաստանից 18 տոննա պարենային մթերք և առաջին անհրաժեշտության պարագաներ Երևանից ուղարկվել են Սիրիայի Լաթաքիա քաղաքի Հմեյմիմ օդանավակայան, իսկ այնտեղից առաջին խմբաքանակն արդեն հասել է Լաթաքիայի հայկական Սուրբ Աստվածածին եկեղեցի: Այն հավասարապես բաժանվելու է Լաթաքիայի, Դամասկոսի, Քեսաբի, ինչպես նաև Հալեպի առավել կարիքավոր ընտանիքներին: Մարդասիրական օգնությունն ուղեկցելու և տեղում բաշխման գործընթացը կազմակերպելու նպատակով Սիրիա են մեկնել ՀՀ պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակների և սփյուռքի նախարարությունների ներկայացուցիչները:
2016 թվականի աշնանը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանով Հայաստանից 40 տոննա ծավալով մարդասիրական օգնության առաջին խմբաքանակը երկու ինքնաթիռով մատակարարվեց Սիրիա: Ինչպես և նախորդ անգամ, այս անգամ ևս օգնությունը մատակարարվելու է բոլոր նրանց, ովքեր դրա կարիքը ունեն: «Օգնությունը բաժանվելու է ազգային և կորնական պատկանելիությունից անկախ», - հայտարարել է Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Տիգրան Գևորգյանը: Ակնկալվում է, որ Հայաստանից Սիրիային մարդասիրական օգնության մատակարարումը շարունակական կլինի:
Սիրիային օգնության ձեռք մեկնելու հայ ժողովրդի ցանկությունն ավելի քան բնական է, քանի որ դրա հիմքում ընկած է երախտագիտության խորը զգացումը Սիրիայի եղբայրական ժողովրդի հանդեպ:
«Մենք շատ լավ ենք հիշում, որ մեկ դար առաջ հայ ժողովրդին բաժին հասած ամենածանր արհավիրքի օրերին Սիրիայի ժողովուրդը բացեց իր դռները և հյուրընկալեց հայերին Սիրիայում», - իր խոսքում նշել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը: «Հայկական կողմը շատ լավ է հիշում 90-ական թվականների սկիզբը, երբ Սիրիան աջակցեց Հայաստանին դիզելային վառելիքով և հացահատիկով: Մենք դա շատ լավ ենք հիշում և այսօր փորձում ենք փոխհատուցել մեր սիրիացի բարեկամներին», - ընդգծել է Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսը:

Армения желает мира дружественному народу Сирии
По поручению президента РА Армения отправила очередную партию гуманитарной помощи в Сирию. Как отметил министр обороны Армении Виген Саргсян, отправка помощи была осуществлена посредством сотрудничества с российской стороной. Российский самолет доставил на базу Хмеймим в Латакии более 18 тонн продуктов и товаров первой необходимости, откуда первая партия груза доставлена в армянскую церковь в Латакии. Гуманитарная помощь предназначена для нуждающихся в Латакии, Дамаске, Кесабе и Алеппо. Для организации распределения гуманитарной помощи на месте в Сирию отправились представители министерств обороны, министерства по чрезвычайным ситуациям и миндиаспоры Армении.
Первая партия гуманитарной помощи (40 тонн) была отправлена в Сирию осенью 2016 года по поручению президента РА. Как и в прошлый раз, гуманитарная помощь будет распределена среди тех, кто в ней нуждается. "Помощь будет распределяться независимо от национальности и вероисповедания", - заявил генеральный консул Армении в Алеппо Тигран Геворкян. Ожидается, что отправка гуманитарной помощи из Армении в Сирию продолжится.
Желание армянского народа протянуть руку помощи сирийцам более чем естественно, ведь в основе этого лежит глубокое чувство благодарности. "Мы хорошо помним, как сто лет назад народ Сирии открыл свои двери и приютил армян, спасшихся от Геноцида", - подчеркивает министр обороны Армении. "Армянская сторона очень хорошо помнит время в начале 90-ых, когда сирийская сторона помогла Армении дизельным топливом и пшеницей. Мы это очень хорошо помним и сегодня пытаемся отблагодарить наших сирийских друзей", - отмечает генеральный консул Армении в Алеппо.