ԼՂՀ ՊՆ. արձանագրվել է հակառակորդի կողմից հրադադարի խախտումների աճ
Փետրվարի 16-ին և լույս 17-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին արձանագրվել է հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների աճ), հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը Դ-44 տիպի հրանոթներից, ականանետերից, նռնականետերից ու տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է 85 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 800 կրակոց:
Մասնավորապես արևելյան և հյուսիսարևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է Դ-44 տիպի հրանոթ, 60 ու 82 միլիմետրանոց ականանետեր, ՀՀՆ-9 ու ՁՀՆ-7 տիպի նռնականետեր՝ ընդհանուր առմամբ արձակելով 21 արկ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը անհրաժեշտության դեպքում դիմել են պատասխան գործողությունների և վստահորեն իրականացրել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

По оперативным данным, в ночь с 16 на 17 февраля на карабахско-азербайджанской границе зарегистрирован рост числа нарушений ВС Азербайджана режима перемирия, сообщает пресс-служба минобороны НКР.
ВС Азербайджана из пушек Д-44, минометов, гранатометов и стрелкового оружия различного калибра нарушили режим прекращения огня 85 раз. Противник произвел в направлении армянских позиций более 800 выстрелов.
В восточном и северо-восточном направлениях границы ВС Азербайджана применили пушки Д-44, 60-и и 82-миллиметровые минометы, гранатометы СПГ-9 и РПГ-7, в целом, выпустив 21 снаряд.
Передовые подразделения Армии обороны при необходимости предпринимали ответные действия и уверенно выполняли поставленную перед ними боевую задачу.