Քաղաքական հայացքների համար եվրապատգամավորների միջազգային հետախուզումը բացառվում է. ՀՀ գլխավոր դատախազություն
Hayacq.com
ՀՀ գլխավոր դատախազությունն, անդրադառնալով լրատվամիջոցներում Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության հաղորդագրության հիման վրա տեղ գտած հրապարակումներին՝  պարզաբանում է, որ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության Ինտերպոլի ԱԿԲ-ից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Ֆրանկ Էնգելը, Էլենի Թեոհարուսը և Յարոմիր Շտետինան Ինտերպոլի հաշվառումներով չեն անցնում և միջազգային հետախուզման մեջ չեն գտնվում:
ՀՀ գլխավոր դատախազության տարածած հաղորդագրության մեջ նաև ասվում է.
«Հանձնման հետ կապված հարաբերությունները կարգավորող միջազգային պայմանագրերով ուղղակիորեն նախատեսված է էթնիկ պատկանելիության կամ քաղաքական հայացքների համար անձին հետապնդելու համար հանձնելու անթույլատրելիությունը: Նույն հիմքերով բացառվում է նաև անձանց միջազգային հետախուզումը: Այդ մասին ուղղակի արձանագրված է նաև Քրեական ոստիկանության միջազգային կազմակերպության (Ինտերպոլ) Կանոնադրության 3-րդ հոդվածում, որի համաձայն՝ կազմակերպությանը խստիվ արգելվում է որևէ գործունեություն ծավալել կամ միջամտել քաղաքական, զինվորական, կրոնական, ռասայական բնույթ կրող գործերին և հարցերին:
ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից միջոցներ են ձեռնարկվել  Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից նմանատիպ գործերով (մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղ այցելած անձանց նկատմամբ Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 318 հոդվածով հարուցված քրեական գործերով) անձանց նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելու մասին հարցումներ ստանալիս  դրանց ընթացք չտալու, նշված անձանց հետախուզման վերաբերյալ տվյալները Ինտերպոլի համապատասխան պահոցներում չներառելու և դրանց կապակցությամբ Ինտերպոլի ուղիներով որևէ համագործակցություն չիրականացնելու նպատակով Ինտերպոլի գլխավոր քարտուղարությանը իրազեկելու ուղղությամբ՝ այդ գործերով քրեական հետապնդումների քաղաքական, էթնիկ բնույթի մանրամասն պարզաբանմամբ»:

Генпрокуратура РА: "Интерполу запрещается вмешательство в политические, военные, религиозные, расовые дела и вопросы"
Hayacq.com
Генеральная прокуратура Армении выступила с заявлением в связи с утверждениями представителей Азербайджана о том, что депутаты Европейского парламента Франк Энгель, Элени Теохарус и Яромир Штетина объявлены в международный розыск за посещение Карабаха.
Как подчеркивается в заявлении Генпрокуратуры, регулирующими вопрос экстрадиции международными документами прямо указывается недопустимость этого за этническую принадлежность или политические взгляды. По тем же основаниям исключается международный розыск. «Это закреплено в статье 3 устава Интерпола, согласно которому организации строго запрещается любая деятельность или вмешательство в политические, военные, религиозные, расовые дела и вопросы», - отмечается в заявлении.
В заявлении также отмечается, что Генеральной прокуратурой принимаются меры для того, чтобы по подобным делам (в частности, возбужденным по статье 318 УК Азербайджана) не был дан ход, данные о таких гражданах не были включены в базу Интерпола, а также информировать об этой руководство Интерпола, детально информируя о политической, этнической подоплеке уголовного преследования.
Что касается розыска в рамках СНГ, то в соответствующих документах нет указанного положения, отмечается в заявлении. В этой связи Генеральной прокуратурой Армении инициировано внедрение положений, исключающих розыск людей по политическим мотивам.