Գարո Փայլանը կդիմի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան
Գարո Փայլանը դիմելու է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Թուրքիայի սահմանադրական դատարանի կողմից «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության հայ պատգամավոր Փայլանի ներկայացրած հայցի մերժումից հետո նա պատրաստվում է դիմել ՄԻԵԴ: Այս մասին գրում է «Ակոս»-ը:
Հունվարի 13-ին Թուրքիայի խորհրդարանում ունեցած իր ելույթում Փայլանը կիրառել էր ցեղասպանություն բառը, ինչի հետևանքով խորհրդարանի նախագահության կողմից որոշում էր կայացվել նրան զրկել խորհրդարանական 3 նիստերին մասնակցելուց, իսկ ելույթը հանել խորհրդարանական արձանագրությունից: Այդ որոշումը նա բողոքարկել էր երկրի սահմանադրական դատարանում, սակայն մերժվել էր ներկայացված հայցը:
Գարո Փայլանը նշել է երկրի դատարանի կողմից այդ խնդրին լուծում չտալու և ժողովրդավարությանը հասցված այդ որոշումը չեղյալ չհամարելու պատճառով որոշել է դիմել ՄԻԵԴ:

Garo Paylan Is to Appeal to the European Court of Human Rights
After getting rejected by the Constitutional Court of Turkey, Armenian lawmaker of Turkey’s Parliament Garo Paylan decided to appeal to the European Court of Human Rights, Agos reports.
"I wish the court of my country would have solved the problem. If the court would have issued a verdict on eliminating that decision which is a blow to democracy, the situation would be different. In this case I am going to appeal to the ECHR," Paylan said.
On January 13, Garo Paylan took the floor in the parliament, but his speech was interrupted because he used the word "Genocide". His speech was deleted from the parliamentary minutes and he was banned from the parliament for 3 sessions.
Garo Paylan appealed to the Constitutional Court on the grounds of "violation of parliamentary immunity and abolishment of freedom of expression" and he demanded the decision is reversed. The Court rejected Garo Paylan’s demand on February 27.