ՄԱԿ-ում քննադատել են Թրամփի միգրացիոն նոր հրամանագիրը
ՄԱԿ-ի Փախստականների իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդին մտահոգված է փախստականների վերաբերյալ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նոր հրամանագրի առնչությամբ, հաղորդում է korrespondent.net-ը:
«Փախստականները սովորական մարդիկ են, որոնք ստիպված են փրկվել պատերազմներից և հետապնդումներից: Նրանք պաշտպանության և օգնության կարիք ունեն»,- հայտարարել է Գրանդին:
Նրա խոսքով՝ Թրամփի նոր որոշումը, անգամ ժամանակավոր, միայն կվատթարացնի նրանց տանջանքները:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Թրամփը 120 օրով դադարեցրել է փախստականների ընդունումը, ինչպես նաև նոր հրամանագիր էր ստորագրել առավելապես մուսուլման բնակչություն ունեցող 6 երկրների քաղաքացիների մուտքը ԱՄՆ արգելելու մասին:

В ООН раскритиковали новый иммиграционный указ Трампа
Верховный комиссар ООН по правам беженцев Филиппо Гранди обеспокоен новым указом президента США Дональда Трампа относительно переселения беженцев, сообщает Корреспондент.
"Беженцы - это обычные люди, которые вынуждены спасаться от войн и преследований. Они отчаянно нуждаются в защите и помощи", - заявил Гранди.
По его словам, новое решение Трампа, даже временное, только усугубит страдания тех, кого оно касается.
Напомним, 6 марта Трамп подписал новую версию иммиграционного указа. В соответствии с ним, на 120 дней приостановлена программа приема беженцев в США. Кроме того, въезд в США будет запрещен на 90 дней жителям шести мусульманских стран - Судана, Сирии, Ирана, Ливии, Сомали и Йемена.