Թրամփի օրոք Մեքսիկայից ԱՄՆ անցնող ապօրինի ներգաղթյալների քանակը նվազել է 40%-ով
Դոնալդ Թրամփի նախագահության առաջին ամսում Մեքսիկայից ապօրինի ներգաղթյալների քանակը, ովքեր հատում են ԱՄՆ հետ ցամաքային սահմանը, նվազել է 40%-ով: Ինչպես հայտնում է Ռիա Նովոստին, այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ Սահմանապահ մաքսային ծառայությունը:
Ըստ ծառայության՝ փետրվարին հարավ-արևելյան սահմանին ձերբակալվել է 18.762 մարդ, մինչդեռ հունվարին՝ 31.578 մարդ: Ընդ որում, սովորաբար, փետրվարին ապօրինի ներգաղթյալների թիվն աճում էր 20%-ով:
Ներքին անվտանգության նախարար Ջոն Քելլին հայտարարել է, որ փետրվարին ձերբակալությունների թիվն ամենացածրն է եղել վերջին 5 տարում: Նա հավելել է, որ ներգաղթի նվազումը բխում է նաև միգրանտների անվտանգության շահերից, քանի որ նրանք կարող են հարձակումների և շահագործման ենթարկվել ապօրինի ուղեկցողների կողմից: Թրամփի ընտրվելուց հետո սահմանն ապօրինի հատումը կազմակերպելու անօրինական ծառայությունները թանկացել են գրեթե 2.5 անգամ՝ մինչև 8000 դոլար մեկ մարդու հաշվով, ասել է Քելլին:

The Number of Illegal Immigrants Crossing US-Mexico Border Has Dropped
The number of illegal immigrants crossing into the US from Mexico went down by 40% from January to February, according to the US government, BBC reports.
Homeland Security chief John Kelly said the "change in trends" was a result of Donald Trump's tough policies.
Kelly said on Wednesday that the number of "inadmissible persons" crossing the US-Mexico border had dropped this year from 31,578 to 18,762 in January to February - a period when the number of arrests of illegal immigrants normally increases.
"Since the administration's implementation of executive orders to enforce immigration laws, apprehensions and inadmissible activity is trending toward the lowest monthly total in at least the last five years," he said.