Քննարկվել են առողջապահության ոլորտի բարեփոխումները
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր այցելել է «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտու «ՌԱՕ Մարս» տարածքում դեղամիջոցների արտադրման և ներկրման կազմակերպման աշխատանքներով զբաղվող «Ֆարմատեք» ընկերություն:
Հիմնական արտադրամասում և լաբորատորիաներում շրջայցի ընթացքում վարչապետը ծանոթացել է «Ֆարմատեքի» գործունեության պայմաններին, արտադրական հզորություններին և զարգացման ծրագրերին: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է դեղագործական այս ընկերության գործունեության ընդլայնումն ու արտադրական ծավալների ավելացումը:
Կարեն Կարապետյանն այցելել է նաև «Արաբկիր» բժշկական համալիր, ծանոթացել մատուցվող մանկաբուժական ծառայություններին, ապա խորհրդակցություն անցկացրել «Առողջապահության կազմակերպիչների միավորում» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ: Խորհրդակցության ընթացքում կառավարության ղեկավարը ներկայացրել է առողջապահության ոլորտում նախատեսվող բարեփոխումները և դրանց փիլիսոփայությունն ու նպատակը: Քննարկվել են, մասնավորապես, ոլորտում կոռուպցիայի վերացման, մատուցվող ծառայությունների որակի, պետական պատվերի բաշխման համակարգի, դեղորայքային քաղաքականության, պետական վերահսկողության մեխանիզմների, մարզային առողջապահական համակարգերի խնդիրները:
Վարչապետը հորդորել է «Առողջապահության կազմակերպիչների միավորում» ՀԿ ներկայացուցիչներին՝ Առողջապահության նախարարի հետ ակտիվ համագործակցությամբ մշակել և ներկայացնել քննարկված հարցերին վերաբերող կոնկրետ առաջարկությունների փաթեթ:

Премьер Армении обсудил вопросы сферы здравоохранения
Премьер-министр Армении Карен Карапетян посетил компанию "Фарматек", на территории "РАО Марс" свободной экономической зоны "Альянс" занимающуюся производством и импортом лекарственных средств.
В ходе посещения основного производства и лабораторий премьер-министр ознакомился с условиями деятельности, производственными мощностями и программами развития компании "Фарматек". Глава правительства отметил важность расширения деятельности и увеличения объемов производства этой фармацевтической компании.
Карен Карапетян посетил также медицинский комплекс "Арабкир", ознакомился с предоставляемыми педиатрическими услугами, затем провел совещание с представителями общественной организации "Союз организаторов здравоохранения". В ходе совещания глава правительства представил намеченные в сфере здравоохранения реформы, их философию и цель. В частности, были обсуждены вопросы, касающиеся ликвидации коррупции в сфере, повышения качества предоставляемых услуг, распределения государственного заказа, лекарственной политики, механизмов государственного контроля, проблем областных систем здравоохранения.
Премьер-министр призвал представителей общественной организации "Союз организаторов здравоохранения" в активном сотрудничестве с министром здравоохранения разработать и представить пакет конкретных предложений, касающихся обсужденных вопросов.