Արցախի ՄԻՊ-ը ԱՄՆ-ում ներկայացրել է Բաքվի ապրիլյան ագրեսիայի մանրամասները
ԱՄՆ Արևելյան ափի Հայ Դատի գրասենյակի աջակցությամբ Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը աշխատանքային այցով գտնվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում, հայտնում է Արցախպրես-ը:
Մարտի 8-ից ի վեր Նյու-Յորքում, Բոստոնում, Փրովիդենսում, Վաշինգթոնում Ռուբեն Մելիքյանն ունեցել է 33 միջոցառում, այդ թվում՝ յոթ հրապարակային ելույթներ ակադեմիական հանրության, ինչպես նաև Սփյուռքի տարբեր շրջանակների առջև։
Մարտի 15-ին և 16-ին Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանը կոնգրեսականներ Վալդաոյին, Շիֆին և Մըքգավըրնին ներկայացրել է մարդու իրավունքների ոլորտում առկա մտահոգությունները։ Մասնավորապես, քննարկվել են ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերի կատարած վայրագությունները, ինչպես նաև Լապշինի գործը։

Омбудсмен НКР представил конгрессменам США подробности апрельской агрессии Азербайджана
Продолжается визит омбудсмена Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Рубена Меликяна в Соединенные Штаты Америки, организованный офисом "Ай Дата" восточного побережья США.
Как сообщает Panorama.am со ссылкой на офис омбудсмена НКР, с 8 марта в Нью-Йорке, Бостоне, Провиденсе и Вашингтоне Рубен Меликян принял участие в 33 мероприятиях, выступил с публичными речами перед академическим сообществом, различными кругами Диаспоры.
А 15 и 16 марта Рубен Меликян провел встречи с конгрессменами Дэвидом Валадо, Адамом Шиффом и Джеймсом Макговерном. В частности обсуждались зверства ВС Азербайджана во время апрельской войны 2016 года, а также дело российско-израильского блогера Александра Лапшина.
Те же вопросы 10 марта обсуждались в Провиденсе с конгрессменом от штата Род-Айленд Дэвидом Сисилином.