Ոչ բոլոր թուրքերն են ԵՄ-ում «փոքր Էրդողաններ»․ Եվրահանձնաժողովի նախագահ
«Մեծ տարբերություն կա թուրք ժողովրդի և թուրքական իշխանությունների մեջ։ Ոչ բոլոր թուրքերն են փոքր Էրդողաններ»,- ասել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոր-Յունկերը Bild գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։ Նա նշել է, որ ԵՄ-ում բնակվող թուրքերը լավ ինտեգրված են և իրենց ներդրումն են ունենում ԵՄ զարգացման մեջ։
Յունկերը նաև նշել է, որ Եվրամիությունում բնակվող թուրքերը պատասխանատվություն չեն կրում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի վարած քաղաքականության համար։ Նա մտահոգություն է հայտնել՝ կապված միգրացիոն գործարքի չեղարկման սպառնալիքների հետ, որ հնչեցրել է Էրդողանը։ «Թուրքիային շահեկան չէ, որ թուրքական ափերի մոտ մաքսանենգներն ու հանցագործները ազդեցության լծակներ ստանան»,- ասել է Յունկերը։
Անկարայի և ԵՄ-ի հարաբերությունները սրացման նոր փուլ մտան այն բանից հետո, երբ եվրոպական մի շարք երկրներ արգելեցին թուրքական իշխանությունների քարոզչությունը՝ կապված ապրիլին կայանալիք սահմանադրական հանրաքվեի հետ։

Жан-Клод Юнкер: не все турки в ЕС – "маленькие Эрдоганы"
"Есть большая разница между турецким народом и турецким правительством. Не все турки – маленькие Эрдоганы", — сказал глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер в интервью таблоиду Bild, передает РИА Новости. По его словам, турки, проживающие в ЕС, "хорошо интегрированы" и "вносят свой вклад в процветание".
Юнкер также отметил, что проживающие в Евросоюзе турки не несут ответственности за политику президента Турции Тайипа Эрдогана. Он выразил беспокойство в связи с угрозой разрыва соглашения по мигрантам, которой пригрозил Эрдоган, если ЕС не предоставит гражданам его страны безвизовый режим. "Это не в интересах Турции, чтобы у турецкого побережья контрабандисты и бандиты получили в свои руки рычаги влияния", — сказал глава Еврокомиссии.
Отношения между ЕС и Анкарой обострились после того, как в ряде европейских стран не позволили турецким властям проводить агитацию за принятие конституционных изменений в назначенном на апрель конституционном референдуме.