Սիրիական իշխանությունները հրաժարվել են դե Միստուրային ընդունել Դամասկոսում
Սիրիայի իշխանությունները հրաժարվել են ընդունել Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի հատուկ պատվիրակ Ստեֆան դե Միստուրային, որը մտադիր էր Դամասկոս այցելել մինչ Ժնևում միջսիրիական բանակցությունների նոր փուլի մեկնարկը: Այդ մասին РИА Новости-ին հայտնել է տեղեկացված աղբյուրը:
Վերջինիս փոխանցմամբ՝ Դե Միստուրան դիմել է արաբական հանրապետության ղեկավարությանը՝ խնդրելով Սիրիա ժամանել մինչ ժնևյան հանդիպումների մեկնարկը, որոնց անցկացումը նախատեսված է այս շաբաթ, սակայն այդ դիմումին պաշտոնական Դամասկոսը մերժումով է պատասխանել՝ առանց բացատրելու պատճառները:
Աղբյուրի խոսքով՝ դե Միստուրան «անցանկալի անձ է դարձել Դամասկոսում՝ ինչպես այսօր, այնպես էլ ապագայում»:

Власти Сирии отказались принять де Мистуру в Дамаске
Власти Сирии отказались принять спецпосланника ООН по САР Стаффана де Мистуру, намеревавшегося посетить Дамаск до начала нового раунда межсирийских переговоров в Женеве, сообщил РИА Новости информированный источник.
Де Мистура обратился к руководству арабской республики с просьбой приехать в Сирию перед началом женевских встреч, проведение которых запланировано на предстоящей неделе. На запрос спецпосланника официальный Дамаск ответил отказом без объяснения причин, констатировал собеседник агентства.
По словам источника, де Мистура "стал нежелательной персоной в Дамаске - как на сегодняшний день, так и на будущее".