ԱԱԾ-ն հանցավոր խումբ է բացահայտել. Ավստրալական բանկերի հաշվեհամարներից 85 մլն դրամ են հափշտակել
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել են ՀՀ և ՌԴ քաղաքացիներից կազմված հանցավոր խմբի կողմից համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով գումարների հափշտակության դեպքեր, հայտնում է ՀՀ ԱԱԾ մամուլի ծառայությունը:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ հիշյալ խմբի անդամները, հյուրանոցային և ռեստորանային գործունեություն իրականացնելու շինծու պատրվակով, Հայաստանում գրանցել են առևտրային երեք կազմակերպություն, այնուհետև դրանց անվամբ ձեռք են բերել  համակարգչային տեխնիկա հանդիսացող՝ քարտապանի և բանկային քարտի բացակայության պայմաններում քարտի տվյալների մուտքագրմամբ անկանխիկ գործարք կատարելու հնարավորություն ընձեռող ՀԴՄ-տերմինալ։
Հիշյալ տերմինալի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ հափշտակելու նպատակով հանցավոր խմբի՝ ՌԴ-ում գտնվող անդամը Հայաստանի իր հանցակիցներին է ուղարկել Ավստրալիայի մի շարք քաղաքացիների անվամբ թողարկված բանկային քարտերի տվյալներ՝ 16-նիշանոց համարները, քարտերի վավերականության ժամկետները և ծածկագրերը։
Ստանալով անհրաժեշտ վավերապայմանները՝ Հայաստանում գործող խմբի անդամները ՀԴՄ-տերմինալում տեղադրել են SIM  հեռախոսային քարտ, սարքը համակցել են համացանցին, որից հետո բանկային քարտերի վերոհիշյալ տվյալների մուտքագրմամբ Ավստրալիայի քաղաքացիների բանկային հաշվեհամարներից, հյուրանոցային կամ ռեստորանային ծառայությունների դիմաց վճարում կատարելու կեղծ հիմնավորմամբ, իրենց գրանցած կազմակերպությունների հաշվեհամարներին են փոխանցել առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ։
Հիշյալ եղանակով 2016թ. օգոստոս-դեկտեմբեր ամիսներին հանցավոր խմբի անդամներն ավստրալիական բանկերի հաճախորդների հաշվեհամարներից ելքագրել են շուրջ 85 մլն ՀՀ դրամին համարժեք գումար, դրանից 58 մլն ՀՀ դրամը կանխիկացրել և հափշտակել են, իսկ մնացած գումարի կանխիկացումն ավարտին չեն հասցրել։ ՀՀ ԱԱԾ մարմինների իրականացրած օպերատիվ-քննչական միջոցառումների արդյունքում հանցավոր խումբը բացահայտվել և վնասազերծվել է։
Նախաքննության ընթացքում հինգ անձի մեղադրանք է առաջադրվել  համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու համար (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 181-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ): Նրանցից 3-ը կալանավորվել են:
Ներկայումս օտարերկրյա իրավասու մարմինների հետ համագործակցության շրջանակներում միջոցներ են ձեռնարկվում՝ անդրազգային հանցագործությանը հնարավոր առնչություն ունեցող այլ անձանց հայտնաբերելու ուղղությամբ։
Ծանուցում. Հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղքն ապացուցված չէ օրենքով սահմանված կարգով՝ դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

СНБ РА раскрыла транснациональное преступление с участием граждан Армении и России
Сотрудники соответствующего отдела Службы национальной безопасности (СНБ) РА в результате проведения масштабных следственных и оперативно-розыскных мероприятий раскрыли факты хищений денежных сумм в особо крупных размерах, совершенных гражданами Армении и России с применением компьютерной техники. Как передает Panorama.am, об этом сообщает пресс-центр СНБ Армении.
По предварительным данным, члены данной группы под видом ведения гостиничной и ресторанной деятельности зарегистрировали в Армении 3 организации, на имя которых приобрели являющийся компьютерной техникой кассовый аппарат с терминалом, позволяющим провернуть безналичную сделку путем ввода данных карты в условиях отсутствия картодержателя и банковской карты.
Согласно информации, с целью хищения денежных сумм в особо крупных размерах с использованием данного кассового аппарата с терминалом находящийся в России член преступной группы  отправил своим армянским подельникам данные банковских карт, выпущенных на имя ряда граждан Австралии, в частности, 16-значные номера, информацию о сроках действия карт и пароли.
Члены действующей в Армении группы, заполучив необходимые данные, разместили в кассовом аппарате с терминалом телефонную SIM-карту, подключили устройство к Интернету, поле чего путем ввода указанных данных с банковских счетов граждан Австралии были произведены платежи за гостиничные или ресторанные услуги; на счета зарегистрированных ими организаций были переведены суммы в особо крупных размерах.
Более того, члены преступной группы в период с августа по декабрь 2016 года с номеров счетов клиентов австралийских банков выписали сумму, эквивалентную 85 млн. драмов, из которых 58 млн. драмов обналичили и присвоили, а обналичить остальную сумму не успели.
В результате оперативно-следственных мероприятий, осуществленных органами СНБ Армении, преступная группа была выявлена и обезврежена.
В ходе предварительного следствия пятерым лицам предъявлено обвинение по п.1 ч.3 ст.181 (Хищение в особо крупных размерах, совершенное с использованием компьютерной техники) УК Армении. Трое из них заключены под стражу.
"В настоящее время в рамках сотрудничества с компетентными органами зарубежных стран предпринимаются меры по выявлению других лиц, которые, возможно, причастны к транснациональному преступлению. Предварительное следствие продолжается", – отмечается в сообщении СНБ РА.