Գերմանիան արգելել է հակատանկային համակարգեր վաճառել Թուրքիային
Գերմանիայի կառավարությունն արգելել է գերմանական «Rheinmetall» ընկերությանը դեպի Թուրքիա տանկերի համար նախատեսված պաշտպանական համակարգեր արտահանել: Այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
«Գերմանիայի կառավարությունը չի պատրաստվում հաստատել որոշ համակարգերի արտահանման պայմանագրերը», -ասել է «Rheinmetall»-ի գլխավոր տնօրեն Արմին Պապերգերը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
Հաղորդվում է, որ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարում «Leopard» տեսակի 10 թուրքական տանկեր լուրջ վնասներ էին կրել, ինչից հետո Թուրքիան այդ տանկերի համար պաշտպանական համակարգեր գնելու նպատակով բանակցությունների մեջ է եղել գերմանական «Rheinmetall» ընկերության հետ:
Նշվում է , որ տվյալ հակատանկային համակարգերը հանդիսանում են «Rheinmetall» և «Kraus Maffei» ընկերությունների համատեղ արտադրությունը:

Germany Bans to Sell Turkey Defense System for its Battle Tanks
"The German government is currently denying clearance for some export contracts", Rheinmetall Chief Executive Armin Papperger told reporters on Thursday after the release of its full-year results.
He said Rheinmetall remained in talks with Turkey over a contract to supply a defense system for its Leopard battle tanks, after the country lost 10 such vehicles in its war against the Islamic State.
Rheinmetall and peer Krauss Maffei jointly build the Leopard tanks, Reuters reports.
The decision comes after a row over campaign appearances by Turkish officials to drum up support for a referendum, which will be held on April 16.