Դավիթ Բաբայան. եթե մենք ուզում ենք խաղաղություն, մեկ ճանապարհ կա` լինել ուժեղ
Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցում Լևոն Տեր-Պետրոսյանի առաջարկած  մոտեցումները իրատեսական չեն Ադրբեջանի պարագայում և հղի են անկանխատեսելի հետևանքներով: Այս մասին Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝ անդրադառնալով ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հարցազրույցին:
«Մենք էլ ենք կողմ խաղաղությանը, բայց դրան հասնելու ձև կա: Ադրբեջանի պես հարևան ունենալու պարագայում զինատյացությունը չի աշխատում, քանի որ այն ցեղասպան, հանցագործ պետություն է: Եթե մենք ուզում ենք խաղաղություն, մեկ ճանապարհ կա` լինել ուժեղ»,- ասաց նա:
Ըստ Դավիթ Բաբայանի` ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ կա երկու հարց կա, որ միշտ եղել է, և դժվար է նույնիսկ տեսանելի ապագայում կանխատեսել, որ լինելու է շատ հեշտ և շուտափույթ համաձայնություն: «Կա երկու հարց` կարգավիճակը, այսինքն՝ Արցախի ճանաչումը Ադրբեջանի կողմից, և տարածքների հարցը։ Մյուս բոլոր հարցերը դրանց ածանցյալներ են: Այս երկու հարցի շուրջ չկա ընդհանուր  պատկերացում և կողմերն ունեն իրարամերժ մոտեցումներ:
Ինչ վերաբերում է առաջին նախագահի այն հայտարարությանը, որ Ադրբեջանը եթե պատրաստ չլիներ փոխզիջումների, չէր մասնակցի աշխատանքներին, նա ասաց. «Խնդիրներից մեկը Բաքվի ապակառուցողական քաղաքականությունն է, նա մասնակցում է բանակցությունների ոչ թե նրա համար, որ պատրաստ է փոխզիջման, այլ պարզապես այլընտրանք չունի»,-ասաց նա:

Давид Бабаян: "Если мы хотим мира, то есть один путь – быть сильными"
Предложенные Левоном Тер-Петросяном подходы по урегулированию Арцахского вопроса в случае с Азербайджаном нереалистичны и чреваты непредсказуемыми последствиями. Об этом в беседе с Tert.am сказал пресс-секретарь президента Республики Арцах Давид Бабаян, касаясь интервью первого президента Армении Левона Тер-Петросяна.
"Мы тоже являемся сторонниками мира, но есть иной способ добиться этого. В случае такого соседа, как Азербайджан,  политика сложения оружия не сработает, поскольку мы дело имеем с геноциидальным, преступным государством. Если мы хотим мира, то есть один путь – быть сильными", - сказал он.
По словам Давида Бабаяна, урегулирование карабахского конфликта содержит два вопроса, которые всегда стояли, и сложно даже в обозримом будущем прогнозировать, что будет легкое и скорейшее соглашение. "Стоят два вопроса – статус, то есть, признание Азербайджаном Арцаха, и вопрос территорий. Все остальные вопросы их производные. Вокруг этих двух вопросов нет общего представления и у сторон противоречивые подходы".
Что касается заявления первого президента Армении о том, что если бы Азербайджан не был готов к компромиссам, то не участвовал бы в работах МГ, он сказал: "Одной из проблем является деструктивная политика Баку, он участвует в переговорах не потому, что готов пойти на компромиссы, а просто у него нет другой альтернативы", - сказал он.